Kütahya Savaş Konseyi Toplantısı (1921)

1921 yılında çekilmiş bu tarihi filmde Kutahya nın Yunan işgali dönemi çekilmiş görüntüleri var .
Filmin ilk kısmında meşhur Kütahya surları görüntülenmiş .surlar Doğu Roma dönemi eseri ve o dönem çok harap ....şuanda surlar restore edildi daha derli toplu .Alparslan a yenilen imparator Romen Diojen in dönuşte bu kalede gözlerine mil cekilmiştir.
17. saniye Kütahya çarşı görüntülenmiş Yunanlı subaylar ve sol tarafta Ortadoks bir rahip görünüyor .
21. saniye o donem kullanilan hukumet binasından Yunan askeri erkanı çıkıyor . bina çok süslü mimari harikası .günümüze ulaşmış restore edilmiş kullanılmaktadır su anda adliye olarak kullanilmaktadir .. binadan çıkan Yunan erkanı otomobillere biniyorlar .Ara sokaklardan geçip savaş konseyi toplantısının yapılacağı Hocazede konağına geliyorlar . Bu caddenin ismi Ahi Erbasan yokuşu diye bilinir .Resihzade ailesine ait bu konak . daha sonra Resihzade 150 likler listesine ekleniyor .Resihzade ailesi Kütahya nın köklü ailelerinden biridir .Bu 2 katlı konak Yunanistan askeri harekat merkezi olarak kullanılmıştır .konak günümüze ulaşmış restore edilmiştir .şuan belediye ye bağlıdır .
Konak önünde tören mangası bekliyor .sıra ile arabalar konağa yanaşıyor .gelen askeri selamlayıp binaya giriyor. sokak taşla kaplı fakat meyilli .arabalar geçerken baya zorlanıyor .
26 temmuz 1921 yılında Kütahya da savaş konseyi toplandı .toplantıya katılanlar Yunanistan kralı Kostantin .Veliaht prens Yorgi .Yunanistan başbakanı Dimitros Guanaris .Savunma Bakanı Teotakis .Genelkurmay Başkanı General Dusmanis . Askerî Danışman Stratigos .Yunanistan küçük Asya başkomutanı general Papolas .
filmin sonunda savaştan kaçan halkın köprüden geçişi görüntülenmiş .kağnılarla şehri terk ediyorlar .köprünün ismini tespit edemedim bilenler yorum atabilirler .Filme ses sonradan eklenmiştir .o dönem sesli film kaydı yoktur .
kaynak
https://www.facebook.com/osanal
Kategori: Nostaljik
sitene ekle
Etiketler: kütahya 1921 savaş konseyi toplantısı
5 19 Ekim 2017
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

  • boq640
    boq640 19 Ekim 2017 - 21:20Şimdi gelin de görün surların halini... İçler acısı halde.. Göt yalaması bir belediye başkanı ve akıl fukarası halk el birliği ile anasını sikmiş surların.
    +3
    © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...