Altın Yumruk - Antreman & Kavga

awards awards diyor ki;
Bazen sorunlarimizi konusarak halledemeyiz, o zaman naapmak lazim; kafa, göz allah ne verdiyse dalacan" anafikrine sahip ve bir neslin hosgörü kelimesini "birader sen bi gelsene soyle" olarak algilamasina sebep bir sinema filmidir. Filmimizin esas oglani ceysin'in babasi güya karate hocasidir. lakin kendisi ileride tekrar deginecegimiz üzere, götünü dahi kaldiramamakta, onun bunun samar oglani olmaktadir afedersin. İşi gücü olmayan mafya "lan ne yapsak ne yapsak, hadi bari karate okullarini ele gecirelim bi action yaratalim böyle otur otur göbek cikti iyice" diye düsünerekten ise koyulur. halbuki akli basinda bir insan evladi, meslegi havada parande atip sagi solu tekme manyagi yapmak olan manyaklara catar mi?

Jean-Claude Van Damme ile kapisinca bacagi kiran samar oglani baba seattle e tasinmaya karar verir. bar acar, onun bunun le$ kokusunu ceker. eve a$ getircem diye imani gevrer. bu esnada essek kadar oglu tassaklari yaymis, elin ne idüü belirsiz breakdansci sebelek zencisi ile gününü gün etmekte, civirlara sarkmaktadir. lakin sarktigi bir civirin yavuklusundan yedigi dayak (ki burada civirin yavuklusunun street fighter dan hatirlayacagimiz guile oldugunu belirtmeden gecemeyecegim) sonucunda kosarak hayrani oldugu bruc linin mezarina gider ve "sana inandik sana güvendik dayaa yidik minakoyiim, kalk bana ögret su isi" mealinde yalvarir. lakin babasi bizim ceysin'in kavga etmesine karsidir. "oku da adam ol lan zibidi, skcem ecdadini isin gücün kavga dövüs" diyerek ceysin kardesimizin bruc li posterini yirtar, ve kendisini de kaportaciya cirak vermekle tehdit eder.

neyse efenim, bir gece vakti bruc li ustamiz (ki kendisini toprak cok cökertmistir, sanki baska biri olmus cikmistir) gelir ve yaklasik 1-1,5 ayda isin kabasini ögretir bizim ceysin'a. artik son nokta duvara asili duran torbaya ziplayip vurabilmektedir. bunu yapabilen insan evladi karatede götü tavana vurmus kabul edilmektedir. babasi eve ekmek getircem diye götü terletirken tavana kum torbasi asan ceysin sonunda bu son sinavi da gecer ve vandaym'in 20 senede ugrasarak yaptigi isi 1,5 ayda kapar.

ilk isi barda ondan bundan dayak yiyen sözde karateci babasini sisman serserilerden kurtarmak ve babasinin "ben yanilmisim evlat, harbiden de kavga guzel bisiimis, yasasin kavga" seklindeki mesajini verebilmesini saglamak olur.

bunun ardindan bir karate turnuvasinda iyilerin takimina karsi dövüsen vandaym'i görür. hemen iyileri uyarmak icin kosar lakin bu zibidinin 1,5 ayda bu isin ustasi oldugunu bilemeyecek kadar saf olan iyiler takimindaki bazi kötüler "yürrüüü ense trasini görelim" seklinde asagilarlar ceysinimizi. ceysin bozuntuya vermez ve vandaym bu elemanlari birer birer pataklarken hic istifini bozmadan yerinde oturur. iste buradan cikaracagimiz sonuc ceysinin öfkesine yenik düstügü ve yardim etmesi gereken yerde iyilere sirf kendi egosu adina yardim etmedigidir ki burada ceysin kardesimize "1,5 ayda isin felsefi boyutunu alamazsin, bu isler oyle bardaga su doldurmayla olmaz yarraam" demek farzdir.

ne zaman harekete gecer peki ceysin? vandaym yavuklusu olan civirin sacina asilinca...bu da ceysinin turk olma ihtimalini kuvvetlendirir gözümüzde. cünkü ceysin da kararlarini skinin keyfine göre vermekte, skinin verdigi karari uygulamaktadir. bu filmi sevmemizin önemli nedenlerinden biridir diye düsünmekteyim bu nokta.

neyse efenim uzatmayayim; ceysin vandaym'i da bi güzel patakladiktan sonra bir gurup seattle'li tarafindan havalara atilip tutulur, ki bu kisim da genc türk delikanlilarinin filmde kabullenemeyecegi noktalardan biridir.

ayrica film bruc li hayranlari tarafindan "bruc li mi döver, vandaym mi?" sorunsalina senelerce kanit olarak göserilmistir.
Kategori: Teknoloji
sitene ekle
Etiketler: ceysın jean - claude van damme zenci şebelek break dansçı şişman amerikalı p.çler.
9 03 Ağustos 2010
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • Scrp
  Scrp 25 Eylül 2010 - 15:48Arkadaş şu ilk baştaki dönen tahta olayını bi türlü anlayamadım..
  +4
 • pogoley
  pogoley 03 Ağustos 2010 - 12:42Bu filmi hatırladım çocuğu garajda Bruce lee dürtüyodu...
  +3

Tüm Yorumlar

 • sh3ll
  sh3ll 23 Mart 2013 - 15:17İlk görüntüde antreman ayağına adamı resmen hoplatıyor, ben böyle antremana sokarım arkadaş
  • harbibabaadam
   harbibabaadam 07 Ocak 2013 - 05:32arabayla gelip de koşarak kaçmak nedir binin arabanıza efendi efendi gidin
   • Scrp
    Scrp 25 Eylül 2010 - 15:48Arkadaş şu ilk baştaki dönen tahta olayını bi türlü anlayamadım..
    +4
    • husoo1945
     husoo1945 06 Ağustos 2010 - 01:26ulan saniye 00:00 hale bak ya..bi dur video başlasın
     +1
     • coldeki sebil
      coldeki sebil 05 Ağustos 2010 - 13:5503:00 geçen sürede nie arabanın ön kaputundan takla atarak geçme isteği duymuş anlamadım.
      +2
      • yesman
       yesman 04 Ağustos 2010 - 21:00eskiden bayıla bayıla izlerdik.şimdi bakıyorumda pek ahım şahım filmler değilmiş bunlar..
       • awards
        awards 04 Ağustos 2010 - 19:31gerek senaryosuyla gerekse de oyunculukları ve diyaloglarıyla göz yaşartacak derece muhteşem olan 80'lerin efsanesi.
        +2
        • mutlu84
         mutlu84 04 Ağustos 2010 - 11:34cüneyt abinin dengi değil.
         +1
         • küçük enişte
          küçük enişte 03 Ağustos 2010 - 22:50Tamam, film milm, ergenlik falan da, beni çok dövdüler aga, bu hareketleri babama deneyemedikten sonra neye yarar,o yaz kesin sanayidesin !
          +1
          • _kahve_
           _kahve_ 03 Ağustos 2010 - 20:56bu arada bambaşkaymışsın, videonun etiketleri...
           +2
           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...