Barbaros Hayrettin ve Turgut Reis - Devir Teslim Töreni (1910)

1910 yılında çekilmiş bu tarihi filmde Almanya dan satın alınan 2 savaş gemisi Barbaros Hayrettin ( orjınal ismi SMS Kurfürst Friedrich Wilhelm) yapımı 1893 yılında tamamlandı .1910 yılında Osmanlı devletine satıldı . 1912-1913 Balkan deniz savaşlarında Yunanistan sancak gemisi Averof la girdiği çatışmada çok sayıda isabet aldı .bir direği koptu 75 bahriye askeri şehit odu .130 asker yaralandı .Turgut Reis zırhlısı gövdesinde buyuk bir gedik açıldı 47 asker şehit oldu .Mesudiye zırhlısı isabet almış 68 Bahriyeli şehit olmuştur. Osmanlı filosu bu hezimet sonrası geri çekilerek Çanakkale boğazına girmiş bu savaşla Osmanlı devletinin Ege denizindeki hakimiyeti bitmiştir .Barbaros Hayrettin zırhlısı 1. dünya savaşı Çanakkale cephesinde 1915 yılında İngiliz denizaltısı E 11 tarafından torpillenerek batırıldı .gemide 250 asker vardı .
Barbaros Hayrettin gemisinin kardeşi Turgut reis zırhlısı ( orjınal ismi SMS Weißenburg) 1894 yılında yapımı tamamlandı .1910 yılında Osmanlı devletine satıldı .Osmanlı devletinden sonra Lozan konferansında savaş tazminatı olarak Japonya ya verildi .Japonya yeni kurulan Türkiye ye bir jest yaparak gemiyi hediye etti .gemi uzun yıllar Gölcük tersanesinde eğitim gemisi olarak kullanıldı .daha sonra tersanede çalışan işçilere yatakhane yapıldı .1956-1957 yıllarında hurdaya ayrılıp parçalandı .
filmin başında arka tarafta görünen çift bacalı gemi Gülcemal dir. bu gemi Titanik gemisinin buyuk kardeşi ve Titanik gemisinin 1/ 2 kopyasıdır .oda kardeşi gibi transatlantiktir. 1874 İngiltere üretimidir .Gülcemal sultan 5. Mehmet in annesinin ismidir geminin orjınal ismide Germanic tir . . gemi cumhuriyet döneminde 1950 yılına kadar kullanıldı .Atatürk bu gemiyle seyahat etti .1923-1924 yıllarında mubadele sürecinde Yunanistan dan gelen muhacirleri taşıyan gemilerden biridir .filmin baş kısmında padişah .nazırlar ve paşalar grup halinde gemiler için dua ediyorlar .zemine serilen halıdan yuruyen grup daha sonra atlı faytonlarla yola çıkıyorlar .ağaçtan bir tak yapılmış ve her yer ayyıldızlı bayraklarla donatılmış .sağ tarafta beyaz kalpaklı Söğüt askerleri selam durmuş .Söğüt askerleri asla padişaha isyan etmeyen özel seçilmiş muhafız birliğidir .38. saniyeden itibaren zabitlerin geçit resmi görüntülenmiş .43 saniyeden filmin sonuna kadar Barbaros Hayrettin ve Turgut Reis zırhlılarının Marmara ve Boğazda yaptıkları manevra ve gösteriler görüntülenmiş .filmin sonunda görünen luks yatta sanırım Ertuğrul yatı. 1903 İngiltere üretimidir .2.Abdülhamit kendi için yaptırdıysada hiç kullanmamış sonrasında gelen padişah ve hanedan ailesi kullanmıştır.cumhuriyet döneminde Atatürk te kullanmış Cumhurbaşkanlığına tahsis edilmiş yabancı devlet adamları seyahat etmesi için kullanılmıştır .
Kategori: Nostaljik
sitene ekle
Etiketler: barbaros hayrettin osmanlı savaş gemisi 1910 istanbul SMS Kurfürst Friedrich Wilhelm averof turgut reis devir teslim
8 16 Kasım 2017
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

  • halil5
    halil5 16 Kasım 2017 - 14:03Nerde tarihi bir video olsa ilgi görmez oldu. Yeni neslin sorunu bu işte. Geçmişi bilmemek.
    +6
    © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...