Prof. Dr. Celal Şengör - Cahil Toplumlar Çöker

1.880 izlenme - 10 Aralık 2017
rind rind diyor ki;
Dünyada Jeoloji ve doğa tarihi deyince akla gelen ilk isimlerden çılgın profesör Celal Şengör yeni bir başarıya daha imza atarak 2018 Arthur Holmes Madalyası'nı kazandı. Madalyayı bahane ederek Celal Hoca'yı içinde nadide jeolojik taşlar ve müthiş bir kütüphanenin de bulunduğu evinde ziyaret ettik; eğitim sistemine dair eleştirilerinden konu açılınca yine çok tartışılacak şeyler söyleyen Prof. Şengör eğitimdeki kalitesizliğin kökeninde demokrasinin yattığını, ideal sistemin monarşi olduğunu iddia etti.

Röportaj: Kübra Par
Fotoğraf: Ece Oğultürk
Video: Melik Demirel, Yankı Saraç
Kategori: Genel
sitene ekle
Etiketler: Celal Şengör Celal Şengör Röportaj Kübra Par Celal Şengör Kübra Par celal şengör açıklamalar haber turk gazetesi celâl Şengör celal Şengör röpo...
16

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • ozamandans
  ozamandans 10 Aralık 2017 - 00:42Hocam dediklerinizin cok cok buyuk bir kismina katilmakla beraber demokrasi hakkinda soylediklerinize katilmiyorum.

  Cok basitce ifade edersek, kotu demokrasilerde yuksek mahkeme mensuplarinin idareciler tarafindan atanmasinin (hakli olarak) yargida bagimsizliga zarar vereceginden bahsederken, en iyi yonetim olarak monarsiyi ornek gostermek bence buyuk bir tezat. Cunku monarsi kotu bir demokrasiden bile daha kotu.

  Iyi isleyen bir monarsiye ornek olarak gosterdiginiz Ingiltere'de gectigimiz birkac yil boyunca parlemento ve lordlar kamarasi mensuplarinin dahil oldugu pedofili davasinda 2 savci gorevden el cektirildi 1 savci ise kendisi arastirmaya yapilan direkt ve dolayli mudehaleleri gerekce gostererek kendisi davadan cekildi. BBC bu olayin uzerine hicbir sekilde gitmedi.

  Mustafa Kemal Ataturk'un belirttigi gibi cumhuriyet en iyi yonetim seklidir. Ve demokrasisiz cumhuriyet tamamiyle islevsizdir.
  +9
 • gangsta59
  gangsta59 10 Aralık 2017 - 02:11ayetler var ayetler
  +6

Tüm Yorumlar

 • varşovapaktı
  varşovapaktı 10 Aralık 2017 - 21:35Demokrasiyi kötü derken, üniversite mezunu bile olmayan adamı cumhurbaşkanı seçerseniz gelir böyle ülkeyi şeriatla yönetmeye çalışır demek istemiş.
  +2
  • napolitan
   napolitan 10 Aralık 2017 - 17:43Bu adamı iyice anlamadan önyargılı yaklaşan çok kişi var pek çok kesimden siz onlardan olmayın adam gibi öğrenin ne demek istediğini yada yorum yapmayın bence bu adamı küstürürseniz biz kaybederiz kendisi gençlere bilim şevki verebilecek tek kişi türkiyede.ara sıra uç abartılı yorumlar yapmasının sebebi ise asperger sendromundan muzdarip olmasıdır tabi bu o kadar ismi hatırlamasının ve çocuk gibi heyecanlı olmasının nedeni de olabilir.burada bazı bu adamı küçültmeye çalışan yorumlar gördüm ne yapmış ne etmiş yaptığı bilim değilmiş gibi gerçekten komiksiniz adam marsı nasa dan daha iyi haritalayabilecek çapta birisi Fuat köprülüden sonra Rus bilimler akademisine seçilen tek türk.ayrıca sadece jeolog değil bilim tarihçisi ve felsefesicisi ve bu konularda ödüller almış birisi yani sosyal bilimlerde de konuşma yetisine sahip.elit ortamlardan geldiği için de herşeyi sizin gibi düşünmesini beklemeyin zaten.ama öyle bir aileden gelip bilimle uğraşması da takdir edilecek bir konu bence.hiçbirşey yapmasa bilin yapmak isteyenlere verdiği şevk yeter.
   +4
   • hanzo.adam
    hanzo.adam 10 Aralık 2017 - 16:58Bu adamı başlarda severdim ama yavaştan saçma konuşmalar yapmaya başladı birde o saç sakal tip çok klasik ben profesörüm default tipi.
    -4
    • glock21
     glock21 10 Aralık 2017 - 16:57Bu adamın söylediklerini anlamak (Doğru Anlamak) bu kadar zor mu AMK! Adam "Diktatör" diyor, peşinden 45 Dakika açıklama yapıyor ama kimse lafın başını götünü dinlemeden, üzerinde fikir yürütmeden kokain çekmiş manda gibi direkt bodoslama saldırıyor!

     Arkadaşım metafor, benzetme, kıyaslama, emsal gibi tanımlar var. Biraz kitap okuyum AMK. İnternette forum okumak, belgesel izlemek, tablette makale okumak değil!

     Bildiğin kağıda basılmış kitapları eline alıp okuyacaksın. Kitap okumak ile yazı okumak arasında fark var. Okuduğun kitaptan edindiğin bilgi ile belgesel vs. izleyerek edindiğin bilginin sana verdikleri arasında dağlar kadar fark far.

     Okumazsan işte böyle söylenen her şeyi götünden anlar eroinman sığır gibi saldırırsın. Sonra da hiç bir bok olamazsın, içinde yaşadığın ülke/toplumda boka batar içinden çıkılmaz bok çukurunda ömrünü mutsuza tüketir yok olursun.

     Adam özetle "Toplumda çoğunluk diye herkesin seçtiği ile ülke yönetilmez, bu demokrasi adı altında krallıktan beter hale gelir, haliyle seçilenleri de denetlemek adına aristokrat yani eğitimli, aklı selim, mantıklı, eğitimli, bilgili, becerili kişilerden bir denetleme kurulu olmalı, her bir makam bir diğerini denetleyebilmeli gerekirse engel olmalı" diyor!

     Ama bizin sığır insanımız bundan dahi "Celal Hoca ülkeye Monarşi getirmeye çalışiii, Krallık guriii, Krallıı esteklii" gibi saçma salak bir anlam çıkarmayı başarıyor.

     Göktürler, Hunlar vb. hatta Selçuklu gibi Türk imparatorluklarına bakınız! Bunlarda Kağan (İmparator= kayzer = Sezar, Napolyon vs. adına ne dersen de) sikinin keyfine göre iş yapmaz. İmparatorluk altında krallıklar, aşiretler, devletlerin temsilcileri ile ortak karar alındığı gibi "İhtiyarlar Heyeti" diyebileceğimiz bildiğin denetleme kurulu gibi strateji/fikir danışma, gerekirse denetleme yapma ve karar verme yetkisine sahip oluşumlar var!

     Özellikle son 15-20 Senede bizim toplumuzda başta okuduğunu hiç bir şekilde anlayamama sorunu başladı, şimdi üstüne dinlediğini de anlamamak gibi tamamen geri zekalılık boyutlarında bir sorun ortaya çıktı!

     Kimse bir diğerinin değini anlayamıyor, kimse derdini anlatamıyor! Derdini doğru ve mantıklı şekilde anlatan insanları da kimse anlayacak kapasitede değil ama suçlusu Derdini Doğru anlatan oluyor! Bunan bahane olarak da "Sen halkın dilinden anlatamıyorsun" gibi bir saçmalık çıktı ortaya!

     Sen halkın seviyesine inmeyeceksin, halkı kendi seviyene çıkaracaksın. Anlatmayı değil "Anlayabilmeyi" erdem ve mecburiyet haline getireceksin.

     Halkın seviyesine inmek vs. demagojisi ile hareket edersen elbette ki o toplum bir süre sonra iyice gerizekalı hale gelir, "Kıbrıs Nerede" diye sorduğunda % 90'ı Karadenizde, Rusyada, Çinde vs. akıllara zarar geri zekalı cevaplar verir hale gelir.

     Sonra da 15 Sede % 75 fakirleşmiş topluma "Lan amına koduklarım ülkeyi soyup soğana çevirdiler, açlıktan ağzımız kokuyor, boynumuza kadar bokun içindeyiz" dediğinde sana "Ama Çoh Eyi Çok Eyi, Yol Yapii, Köprü Yapii" diye cevap verir saçını başını yolar hale gelirsin....
     +2
     • devil22
      devil22 10 Aralık 2017 - 15:53Bilim adamı olarak Celal hocayı severim. Teke Tek programalrını kaçırmadan izliyorum ama sanki bu tarz çıkışlarla İlber Hoca'dan rol çalmaya çalışıyor gibi geliyor bana.
      -3
      • olur
       olur 10 Aralık 2017 - 13:18Celal hoca aslinda dagdaki cobanla benim oyum bir mi? demek istiyor ama bunu lap diye diyemedigi icin elitizm monarsizm gibi dallara tutunuyor.bir gazeteciyle konusurken biraz politik olmak gerek.
       +3
       • tarkovsky35
        tarkovsky35 10 Aralık 2017 - 11:53Hoca demokrasi iyi bir şey değildir diyor. Kötü örnek olarak Amerika'yı veriyor. Afganistan, Irak ve Suriye'ye neler yaptı diyor. Daha sonra İngiltere'yi de iyi örnek olarak veriyor. Lordlar ve avam kamarasını örnek veriyor. Yani bir elit takım olmalı, birde halkın seçtiğin hem yönetilen hem yönetici takımı. Her ikisi de dünyayı altını üstüne getirmiş acımasız ülkeler değil mi? Bu konuşma bir insanın kendisi ile çelişmesi anlamına gelmez mi?
        +1
        • sefarad
         sefarad 10 Aralık 2017 - 10:26celal şengör ilber hocanın cahil muhabbetleri sıktı amk.madem çok zekisin akışı değiştir anca bık bık
         -3
         • murderone
          murderone 10 Aralık 2017 - 09:48adam ne güzel tane tane anlatıyor amk ne diye altyazı koyuyorsunuz survivor gibi a ibineler
          • garipgurebayimben
           garipgurebayimben 10 Aralık 2017 - 06:56hocam eskiden keyifle dinlerdim ama şimdi zerre skimde değilsin.
           söylediklerin tutarsız. "bilim bilim" diye kafayı yemişsin ama bilim
           dediğin fiziktir, kimyadır... seninki dıdısının dıdısı... senin de
           dediğin gibi bir ucu kimya, bir ucu biyoloji... belki de jeolog olmanın
           pişmanlığı var üzerinde. her b.ktan da anlıyorsun maşallah. siyasette,
           eğitimde, askerlikte, tarihte senden iyisi yok. her programda söylediklerinin yarısını daha önce söylediklerin oluşturuyor. bu arada akademisyenliğin çok iyi. diğerleri senin sikini yesin. eski günlerin hatrına bunlar da...
           -5

           Popüler İçerikler

           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...