Çankırı (1977)

Eba arşivinden, küçük ilimiz Çankırı'nın eski görüntülerini izliyoruz. Kaya tuzu ünlü, çoğu kez Ankara'nın ilçesi sanılan bir ildir. Tanıtım videosu olmasına rağmen ili övemiyorlar, o da ayrı bir konu. Film, depoda nemli ve havasız ortamda kaldığından, görüntüler kötüleşmiş.
Kategori: Nostaljik
sitene ekle
Etiketler: çankırı eba 1977 kaya tuzu
3 22 Aralık 2017
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • jacobs
  jacobs 23 Aralık 2017 - 00:06Bende Çankırılıyım Türkiye'nin en temiz havası Çankırı'dadır. Plaka kodu 18'dir. Yorumlarda dikkatimi çekti, her yerde iyi insan vardır kötü insan vardır ama bir kişi bana kötülük yaptı diye bütün Çankırılılar kötü olacak diye bir şey yok. Çankırı'da bozkır iklimi hakimdir. İstanbul'da yazın yatağa don atlet girerken Çankırı'da üstümüze "yorgan" çekeriz akşamları ve sabah gün doğumunda hava çok soğuk olur. Çankırı'nın kuzey kesimleri Kastamonu sınırı ormanlıktır Ilgaz ilçe merkezi Çankırı'dadır. Çekme helvası meşhurdur ağızda sakız gibi çiğnenerek tüketilir, Tuz mağarası vardır buraya kamyonlar girer tuz çıkartır. İnsan vücüduna en sağlıklı tuz çeşidi kaya tuzudur. Tuzdan süs eşyaları lambalar vs. yapılır buraya gelen ziyaretçiler hediyelik eşya olarak alırlar. Keşkek yemeği meşhurdur. Aytaç et fabrikası vardır marketten aldığınız bir çok Aytaç ürünü Çankırı'da üretilir. Kavunu meşhurdur bal gibi tatlıdır. İlçeleri ve merkezi tenhadır, sessiz sakindir çok rahat kafa dinlenir, trafik yok denecek kadar azdır. İl ve ilçe merkezlerinde caddeler sokaklar ağaçlıdır, çocuklar için parklar yaygındır. İl merkezde Lunapark vardır akşamları akraba eş, dostla iyi vakit geçirilir. Ankara, Kastamonu, Karabük, Çorum, Bolu, Kırıkkale komşu illerdir. İngiliz dış işleri bakanı Boris Johnson dede tarafından Çankırılının Orta ilçesinin Kalfat köyünden olduğunu kendi ağzıyla söylemiştir. Düğünlerde Ankara oyun havası çalınır. Yakın bir zamanda intihar eden rahmetli Ankaralı Namık'ta aslen Çankırı'lıydı. Ülkemizin topraklarını gezip Show Tv'de program yapan Turgay Başyayla'da Çankırılıdır. Yaren kültürü burada doğmuştur. İnsanı genel olarak Milliyetçi ruha sahiptir. Çankırı Karatekin Üniversitesi bulunur, devlet üniversitesidir ve bir çok lisans, önlisans programı barındırır. Aaaa Çankırı diye bir il mi varmış, Çankırı neresi, Ankara Çankırı'mı? diyen insanlarımızda yok değil.
  +3
  • otlakçı
   otlakçı 22 Aralık 2017 - 22:26Ben Çankırılıyım. Şehri çok özledim beyler merkezi olmasa da ilçeleri çok güzeldir. İnsanı malum ama yinede sessiz sakin kendi halinde bir şehirdir öyle çok fazla hırsızlık, tecavüz vs olmaz. Sanayileşme vardır. İşsizlik düşüktür.

   Türkiyede solunabilir tek hava Çankırı iline aittir.

   Alevi ve sunni köyü yan yanadır hiç meshep çatışması olmaz.

   Karı koca fabrikada çalışıyorsa çok rahat geçinirler.

   Ankara'ya bir-iki saat uzaklıkta günde 3 tane otobüs kalkan köylerin okulları doğu görevi sayıldığı için çok kaliteli öğretmenler gider. Hele bir de veli ilgiliyse çok güzel liseler kazanırlar Çankırı öğrencileri.

   İnsanlar yerleştikçe yeşillenen nadir yerlerdendir. Isınma için bolca kavak ağacı dikilir sonrasında kesilse de sürekili yenileri dikildiği için ve kimi kısımları kara deniz bölgesine girdiği için ağaçlıktır.

   İnsanı muhteşem olmasa da ketum değildir. Kimi köylerinde dahi internet vardır. Yazları halk pazarı kurulur yerli halk ektiklerini satar. Arada düzenbazlar elbette var.

   Diyeceğim o ki kötülemek kolay ama bir de iyi yanlarından bakıp sevmek lazım bu toprakları. Ne kadar zorlansak bile bir yerinden tutulabilir elbet.
   +5
   • stoner
    stoner 22 Aralık 2017 - 20:50ben çankırılıyım şehirden kaçtım kurtuldum sanıyordum burda da buldu beni allahın cezası şehir.
    +7
    • floridakilos
     floridakilos 22 Aralık 2017 - 20:351977 değilde 2077'si ilgi çekici olabilirdi
     +2
     • garipgurebayimben
      garipgurebayimben 22 Aralık 2017 - 17:446 sene boyunca içinde geçtim, ara ara durup yemek yedim...

      çok afedersiniz, insanına lafım yok iyidir ya da kötüdür bilemem ama şehir çok çok çok boktan be abi. sapsarı, estetik yoksunu, nevada çölü gibi bir yer amk. bir kovboyları eksik.

      güzel ülkeme lafım yok. şehri boktan hale getiren insanlar. yoksa las vegas da çöl...
      +2
      • boozer
       boozer 22 Aralık 2017 - 17:3077 deki çankırı görüntülerini napalım arkadaşım 2017 çankırı yazsan gene izleyen olmaz
       +8
       • hakikitolstoy
        hakikitolstoy 22 Aralık 2017 - 16:33Elin oğlu gelip fi tarihinde istanbulu şunu bunu çekerken bunlar gitmiş çankırıyı çekmiş mına koim, gidip çeksenize parisi fln
        -3
        © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...