Bir Ülke Hayal Ediyorum

Bir ülke hayal ediyorum; insanların özgürce yaşayabildiği, isteyenin istediği şeylere inandığı, isteyenin istediği şeylere inanmadığı bir ülke.

Bir ülke hayal ediyorum; çocukların rahatça yeşil alanlarda oynayabildiği, bisiklete binip, salıncakta uçarcasına sallanabildiği, kaygılarının gelecek değil, anı yaşamak olduğu bir ülke.

Bir ülke hayal ediyorum; gençlerin yarış atı gibi yarıştırılmak zorunda kalınmadığı, üniversitede okumanın iş bulmak için değil, bilim yapmak ve kişisel gelişim için olduğunun bilincinde olan bir gençliğin olduğu, hayatlarının en verimli yıllarını, bir çoklarının işine bile yaramayacak bir kağıt parçasının peşinde koşulmadığı, el becerilerinin, kişisel yeteneklerin ve mavi yakalı olmanın da değerli olduğu bir ülke.

Bir ülke hayal ediyorum; insanların rahatça birbirlerine duygu ve düşüncelerini ifade edebildiği, sevgi, aşk, cinsellik gibi duygu ve hazların, abartılı ve aşırı namus süzgecinden geçmek zorunda kalmadığı, insanların sokaklarda rahatça gezebildiği bir ülke.

Bir ülke hayal ediyorum; asgari ücretle çalışan bir babanın da bir araç sahibi olabildiği, senede bir kez de olsa ailesi ile memleketine gitme harici tatile çıkabildiği, İngiliz'in, Rus'un, Alman'ın rahatça faydalanabildiği kendi ülkesinin nimetlerinden, onun da yararlanabildiği, kendisine ve ailesine zaman ayırabildiği, severek icra ettiği en azından bir hobisinin olduğu bir ülke.

Bir ülke hayal ediyorum; kadına, çocuğa, hayvana yapılan istismarların cezasız kalmadığı, kadının kendini üçüncü sınıf vatandaş olarak görmediği, ister baş örtülü olsun, ister mini etekli, tüm kadınlara saygıyla yaklaşılan bir ülke.

Bir ülke hayal ediyorum; vatandaşın devlet için değil, devletin vatandaş için olduğunun artık idrak edilebildiği, yolsuzluklara, hırsızlıklara, haksız kazançlara artık halkın her kesiminden tepkilerin yükseldiği, yöneticilerden de hesap sorulabildiği, onurlu yaşayan insanların yaşadığı bir ülke.

*

Durup, hayallerinde mi yaşamalı insan? Yoksa gidip, hayallerinin yaşadığı yerlere mi göç etmeli? Durup, mücadele mi etmeli insan? Yoksa gidip kendisi için mi yaşamalı?

diyafram diyafram diyor ki;
Kategori: Genel
Etiketler: hayaller ütopya ülke insanlar
1 06 Mart 2018
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

© 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...