Serdar Kuzuloğlu - Türkiye'de Eğitim Sistemi

fowles fowles diyor ki;
CNN Türk'te yayınlanan Gündem Özel programında
Serdar Kuzuoğlu, Türkiye'deki Eğitim Sistemini ve İmam Hatip gerçeğini anlatıyor tamamı şöyle:

Serdar Kuzuloğlu; Akademisyenlerimizin bile cehaleti savunduğu bir dönemdeyiz değil mi? Üniversite dekanları rektörleri eğitimli insanları itip kakıyor. Akademisyenler çıkıp; "yabancı dile ne gerek var?" "Niye bizi bunlarla uğraştırıyorlar diyor. Okumaya düşman bir eğitim sistemi var. Bu ülkeye ben, sömürge valisi olarak atansam, desem ki, ben bu Türkiye'nin geleceğini nasıl karartırım, işte bugün ne yapılıyorsa onun üstünde ben de çalışırım. Biz kaybettik ve ne yazık ki kaybetmeye devam ediyoruz ve böyle giderse de kaybetmeye devam edeceğiz. Yüzde kaçtır ebeveynlerin çocuklarına istediği eğitimi verebilme oranı? ya da ihtimali? Çocuklarımıza eğitimle hazırladığımız hayatta sunduğumuz vaadettiğimiz şey ne? Tamamen mutsuzluktan ibaret. Türkiye'de eğitimin payı %7'den %12-13 seviyelerine çıktı ama baktığımızda %68'lik payla bütçedeki en büyük artış İmam hatiplerde ve tüm liselerin %11'ini oluşturmasına rağmen imam hatip, toplam bütçeden %23 pay alıyor ve beş kart arttı öğrenci sayısı 1.300.000 oldu, okul sayısı dört bini geçti, 2018'de 128 tanesinin inşaatı var, 50 tanesinin daha inşaatı devam ediyor. Peki başarıya katkısı ne? 2017 üniversiteye yerleştirme sınavında 4 yıllık üniversiteyi kazanma oranı dini eğitim verenlerin payı %18, devlet okullarının %35'i özel okulların %45'i dört yıllık üniversite kazanıyor. Yani rakamsal olarak baktığımızda burada biz akademik anlamda veya gelecekte meslek kazandırma anlamında yeterli bir eğitim veremiyoruz ve bütün ağırlığımızı buralara veriyoruz. Yeni çıkan kanunlarla ne oldu? Mahallelerde İmam hatip liselerinin açılmasına mümkün kılan düzenleme yapıldı.
Güzel Sanatlar Fakültesi açabiliyor musun? Hayır.
Konservatuar açabiliyor musun? Hayır.
Fen lisesi açabiliyor musun? Hayır.
Bütün bunların neden olduğunu düşünmemiz lazım.
Çocuklara sorabilseydik ne olurdu acaba isterler miydi? Bakın Türkiye'de güncel bir tartışma var. Ne deniyor İmam hatip liselerinde okuyan çocukların arasında ateistler var bize gelip konuşuyorlar diyor. Sağ cenahtan kanaat önderleri, bunlar kanaat önderleri, bunlar muhafazakar insanlar, deizm konuşuluyor. Gençler deizme kayıyor diye, neden işte bu eğitimin problemi. Üstelik biz bu model sanki başarılıymış gibi yurt dışında imam hatip açıyoruz. Suudi Arabistan 12, Kırgızistan 2, Danimarka 2, Avusturya 1, Belçika 1, İskandinavya 1, Romanya 1, Azerbaycan 1, Bulgaristan 3, Somali 2, KKTC 1, Gürcistan 1, Kamerun 2, Burkina Faso 3, Mali 1, Nijer 1, Gana 1, Senegal 2, Makedonya 1, Arnavutluk 2, Fildişi Sahilleri 1. Buralarda da İmam Hatip okulları açıyoruz.
Eğitim dediğimiz şeyin kökeni nedir ihtiyaçlara göre insan yetiştirmektir.
Kategori: Komik
sitene ekle
Etiketler:
56 09 Nisan 2018
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • tutsak?10
  tutsak?10 09 Nisan 2018 - 16:07hiçbir imam hatipte okuyup chp ye oy veren çıkar mı? bir tane bile çıkmaz. demenkki neymiş sadece oy için açılıyo bu okullar. ülkeyi düşünen yok . sadece iktidarda kalmak için altyapı hazırlanıyo
  +11
 • halitizm8
  halitizm8 09 Nisan 2018 - 14:37Talep yok. Ama devlet size dayatıyor. Paran varsa özel okul gönderirsin. Yoksa benim actığım veya dönüstürdüğüm imamhatip e mahkumsun. Bizim zamanımızda: normal liseler, Anadolu liseleri, ticaret lisesi,kız meslek liseleri,imam-hatip liseleri ve fen ve sosyal liseler vardı.Şimdi hiçbiri kalmadı.Hepsi imam hatip ortaokuluna ve lisesine dönüştürüldü. Hükümet okuyan,sorgulayan ve kendisine biat etmeyen nesiller istemiyor. Mutlaka biat eden ve herdedigini yapan nesiller istiyor.
  +10

Tüm Yorumlar

 • nrll
  nrll 10 Nisan 2018 - 02:11birgün ülke komple sistemsel olarak çökecek. yetkin insan yetişmiyor çünkü. oy için bi boktan anlamayanlar bi yerlere geliyor. gerçek çalışanlar bunların yükünü taşıyor. birgün herkes bıkacak. kalite zaten düşüyor. ücretler düşüyor. her yere birini koyuyorlar ama verim yok.iş ahlakı yok. sorumluluk yok. beyin göçü var. beyin göç edemezse fazla düşünmekten deliriyor. rant kültürü bitirdi bizi.sıçtı ağzımıza.
  +3
  • nrll
   nrll 10 Nisan 2018 - 01:57talebi var diyor. ulan lise kazanamayanları zorla atıyorlar oraya. bu okullar birşey çıkarmıyor. çalışanların sırtından alınan vergilerden kaynaklar imam hatiplere gidiyor. sıçtılar ağzımıza.
   +2
   • selofobik
    selofobik 09 Nisan 2018 - 23:46birinci dilegim: insallah cocugum imam hatip okullarından birine mecburen gidecek kadar salak olmaz. ikinci dilegim: ilk dilegim gerceklesmezse cocugumu özel okulda okutabilecek kadar param olur.
    +2
    • garipgurebayimben
     garipgurebayimben 09 Nisan 2018 - 22:54@alkisinsesiyim: bi nokta kullan amk. boğuyuyorsun okuyanı.
     +5
     • alkisinsesiyim
      alkisinsesiyim 09 Nisan 2018 - 21:27Allah aşkına çocuklarına eline tablet verip beyni yıkayan sistem bu gün korede tabletli eğitim yok bildiğim kadarıyla ama dünyanın sayılı ülkelerinden eğitimde birde ders saatleri çok fazla otomatikmen sike sike çalışıyor çocuklar 20 yaşına gelincede ya doktor ya mühendis veya başka bir dal ama hayat görüşü iş gücü beyin gücü oluyor sen yıllar boyunca beyin göçü yaptırmışsın bu ülke insanına battıkça batmışsın daha hala da diretiyorsun üniv ,ler okul değil cadı kazanı olmuş pisliğin içinde yüzüyor ülke böyle bir ülkede eğitim sistemini sorgulamak yanlış yapıyorsun kardeşim demek vatan hainliği yahudi tohumluğu vs vs o kadar çok makam mevki uğruna baştan tut sona kadar kıç yalayan adam varki ohoooo eğitim zurnanın son değiliği boşvermeyi öğrettiler bizim ülke insanına bu gün bakkalın oğlu veya manavın kızı milletvekili veya burokrat olamyorsa yokluktan o ülkede ciddi yolsuzluk ve kayırmacılık vardır buyrun görün ülkenin halini yahu adama diyorum ki adam köprü yapıyor vergiyle geçiş ücretini sana sokuyor diyorum önceden yoktu olsun diyor elektriğe zam geldi lan diyorum olsun diyor kesilmiyor diyor neden altında aracın yok diyorum gerek duymuyorum toplu taşıma güzel diyor böyle bir kafayla muhatap oluyorsun eğitim kültür sınıf zır cahil paçasından akıyor orospu çocuğunun sorsan ekonomi çoğğğğ eyi kembriç mezunu piç .
      -1
      • omenyarrabbi
       omenyarrabbi 09 Nisan 2018 - 21:11bu ülkede giderek dibe batıyoruz. yaşamak için sebeplerim birer birer azalıyor.
       +5
       • kemalkılıcdaroglu
        +2
        • siteningunesi
         siteningunesi 09 Nisan 2018 - 18:41sunucu muhtemelen "serdar bey adına tayyip erdogan hazretlerinden özür dilerim" diye kapadı programı.
         +7
         • benchtengelen
          benchtengelen 09 Nisan 2018 - 17:31Hani beton yetmez derler ya, öyle bir adam, bu devirde bulmak zor
          • heheha
           heheha 09 Nisan 2018 - 17:09çok kral adamdir kendisi.ama bizden değildir.çünkü monthblanc kalemi vardir.
           © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...