Yavuz Sultan Selim'den Kanuni'ye Ders

1.687 izlenme - 12 Mayıs 2018
levazimkazim levazimkazim diyor ki;
Muhteşem Yüzyıl dizisinin 122.bölümünden bir kesit. Kanuni Sultan Süleyman Oğlu Şehzade Mustafa'yı katletmeden önce, babası Yavuz Sultan Selim'den aldığı öğüt aklına gelir ve dizi flashback yapar. İyi seyirler.
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: yavuz sultan selim kanuni sultan süleyman muhteşem yüzyıl

Yorumlar

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • alper.tunga
  alper.tunga 13 Mayıs 2018 - 07:49Osmanli buyuk isler basardi ama cok da basit hatalar yaptinve bedeli halk odedi. Ornegin, cagin cok gerisinde kaldilar, satafat ve zenginlikten gercekleri goremediler. En sonunda da yok olup gittiler. Osmanlinin son zamanlarinda ulke her koseden paylasiliyordu, ama nedense bizim millet hep yukselme devri, hep satafatli zamanlari hatirlar :))
  • saviorroivas
   saviorroivas 13 Mayıs 2018 - 01:26OSMANLI İÇİN TÜRK İMPARATORLUĞU DİYEN OLMUŞ :) ASLANIM KENDİ IRKINA ANLAYIŞI KIT DİYEN ADAMLAR MI TÜRK ? ŞEHSADE MUSTAFA ANA TÜRK BABA TÜRK SON HANEDAN ÜYESİYDİ BABASI KIYDI... GENÇ OSMAN DEVLETİN RESMİ DİLİ TÜRKÇE OLACAK VE BİR DİL BİLGİSİ ÇIKARTILACAK, DEVŞİRME PAŞA OLMAYACAK DEDİ ÖLDÜRÜLDÜ ! Daha yazayım mı ? Osmanlı osmanlıydı kardeş. Osmanlıyı kuran Türkler zorunuza gitmesin ama Bursalılar değil. Güney Azerbaycanda yaşayan ve osmanlı zulmü ile oraya sürülen TÜRKLERDİR ! Devamında inönü bolca Türkten bunu acısını çıkartmış, Türkçü ve Türk öldürmeye devam etmiştir.
   +2
   • glock21
    glock21 12 Mayıs 2018 - 19:18Hiç Osmanlı övecek değilim, hele de AKAPE dönemi gibi bi zamanda.
    Ancak; Her şeyi objektif bakıp, eğrisi ve doğrusu, emsalleri ile kıyaslayıp tartarak sonuca varacaksın. Yani akıl, mantık, vicdan süzgecinden geçirip fikir sahibi olacaksın.

    Kokain çekmiş şempanze gibi şuursuzca her boka bodoslama atlamayacaksın.

    Osmanlı döneminde Sosyal Demokrasi, Laik Cumhuriyetler vardı da Osmanlı Devleti mi yapmadı!

    Kardeşini kesen, üvey anasını siken, sözde din adına savaşırken gidip savaştığı dinden karı alıp çocuk peydahlayan İmparator/Padişah yapan bir OSmanlı mı!

    Hilafetin, Krallığın her türlüsü kötüdür. Osmanlı'nın bombok, saçma sapan işleri olduğu gibi öte yandan insanlık tarihi boyunca bilinen en gelişmiş, üçlü, zengin bir kaç imparatorluktan biri.

    58 Tane Sultan, yüz binlerce Paşa, Devlet adamı vs. 800 Küsür yıllık bir dönemi yönetti.

    800 Küsür yıllık süreçte hangi yıla, hangi yönetime, hangi sultana neye göre iyi veya kötü diyoruz! Ya sığır gibi körü körüne alayını savunuyoruz, yada alayına bilip bilmeden topluca bok atıyoruz!

    Bunun ortası yok mu AMK?

    Herhangi bir konuya objektif bakmayı, mantıkla ve veriye dayalı değerlendirme yapmayı ne zaman öğreneceğiz.

    Bugünün penceresinden bakıp, bugün ile ortaçağda var olmuş bir imparatorluğu ve sistemini kıyaslarsan tabi ki ilkel kalacaktır. Bugün ile Roma, İngiliz krallığı, Almanlar, Persler vb. hangi krallığı, imparatorluğu kıyaslarsan kıyasla boktan kalacaktır.

    Dün dahi bugüne göre 1000 Yıl daha vasat kalırken, 500-1000 Yıl öncesini bugün ile kıyaslamak nasıl bir cehalettir.

    Osmanlı İmparatorluğu diyerek 700 Küsrü yılın tamamına hiç ayırmadan bok atmak gerzekliktir.

    Bu 100 Yıllık Türkiye Cumhuriyeti tarihinde AKAPe dönemi veya ATATÜRK dönemi diye ayırmadan hepsini bir kefeye koyup, yanlışı yapan hukümet ve yetkiliye kabahat bulmak yerine, direkt devletin/milletin öz yapısına saldırmak ile aynı şeydir.


    Osmanlı dediğin şey "TÜRK" İmparatorluğudur, Devletidir. Tıpkı kendisinden önce kurulan diğer 200 Küsür Türk İmparatorluk ve Devletleri gibi. Osmanlı denmesini tek sebebi hükümeti kuran parti yani OsmanOğulları Partisinin kurdukları yapıya isimlerini vermeleridir. Keza o dönem ve öncesinde hemen hemen bütün devlet/krallık/imparatorlukla böyleydi! GÖKTÜRKLER gibi İstisnaları saymazsak!

    Osmanlı imparatorluğu dediğin şey; 110 Yıl önce sen, ben, anan, baban vs. bizim AMK.

    Fatih'e kadar olan dönemde ben hiçbir ciddi hata veya ciddi yanlışlık göremiyorum. Tam aksine Roma vb. daha öncekiler ve emsali Batı Krallık/İmparatorluklarından her anlamda kat kat gelişmiş bir devlet.

    Bir Fatih dönemi ile Abdülhamit veya Vahdettin dönemi birbirleriyle kıyaslanabilir mi!
    Peki bu liderler bir birleri ile Sultan olmaları ve aynı baba soyundan gelmeleri dışında en ufak bir ortak noktaya sahip mi!

    Sadece Osmanlı değil, bütün Türk tarihini öğrenin, bilin, objektif bakın, övünülecek yönleri ile övünün ve geliştirerek geleceğe de uygulayın, hatalarından da ders alıp aynı hataları yapmayın ama hataları da görmemezlikten gelmeyin!

    Atatürk'ün dikkat edilirse tüm eleştirileri Saltanat/Hilafet (Krallık, Feodal Kölelik vs. Sistemi) vede zaman zaman Saltanat Ailesinedir. Hiç bir zaman salt bir "Osmanlı İMparatorluğu" düşmanlığı duyulmamıştır.

    Çünkü derdi imparatorluk değil, Hilafet/Krallık ve o hilafeti 19.20 YY:'da hala sürdürebileceğine inanmış geri zekalı cahilelerdir.

    BUgün Amerika Birleşik Devletleri dediğiniz şey tamamen OSmanlı ve Roma üzerine kurulmuş, bire bir bu iki yapıyı modern çağa olması gerektiği şekilde uygulamış ama alttan alta bire bir aynı Osmanlı/Roma dış politikasını uygulayan devlettir. Keza İngiltere, Fransa vb. bir çoğu da aynı şeyi yapmaya çalışır....
    -1
    • zamandakaybolan
     zamandakaybolan 12 Mayıs 2018 - 11:44Yavuzun amınakoyayım Kanuniue bişey olmasın
     -3
     • appeen
      appeen 12 Mayıs 2018 - 05:55-Bunu nasıl yaparsınız hünkarım
      (amına koydular)
      +4
      • frankel1988
       frankel1988 12 Mayıs 2018 - 03:34Bir tane işsiz piç var, üşenmeden 10 tane hesap açmış millete eksi basıyor 2 saattir
       +14
       • skip60.
        skip60. 12 Mayıs 2018 - 01:20Osmanlı böyleydi işte. Barbardı fethetmekten başka bi sike yaramazdı. Kendi kanını acımadan öldürürdü. Bi toprağı fetheder oraya sikindiril bir vali atar valide halki siker geçerki. O kitaplarda gördüğünüz hoşgörüymüş falan filan hikaye. Taht için kendi kanını öldürürdü. Şimdi etrafta dirilişçiler var hepsinin elinde kılıç var . Beyinleri terl edilmiş zavallılar. Bu zulumden kurtaran tek bir lider demokrasiyi halkı meclisi getiren tek lider ATATURK ün götünü yalayın . Ülke şuan kardeş katline gidiyor. isimle külliye darüşşifa darüşşafa eski terimler kullanılıyor. Baskanlık (padişahlık) geldi. Ezilecez buna dur demenin zamanı geldi!!!!!
        • dismacunlari
         dismacunlari 12 Mayıs 2018 - 01:16Çomarlar bu diziyi Osmanlıyı nasılsa öyle anlattığı için sevmemişti.
         +4
         • frankel1988
          frankel1988 12 Mayıs 2018 - 01:05Ne kadar osmanlı kaidesi varsa amına koyayım. Bir insan kardeşini, oğlunu, babasını öldürür mü amk? Hanedan mensubu olmayan kadınlara, hatta kadın/erkek herkese direkt mal gözüyle bakmak. Bir insan başka bir insanın sahibi olabilir mi lan? Ve bunun gibi bir sürü saçmalık. Neyseki Atatürk bu pislik düzene bir son verdi. Yaşasın cumhuriyet!
          -3
          © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...