Kore'ye Giden Türk Tugayının İntikali (1950)

25 Eylül 1950 tarihinde İskenderun limanından hareket eden 5083 kişilik 1’inci Türk Tugayı, 24 günlük bir deniz yolculuğundan sonra 18 Ekim 1950 tarihinde, Kore’nin güneyindeki Pusan Limanına ulaşmıştı. Bu yolculuk 5 gemi ile yapılmıştı. 3 gemi (General J.H.Mc.Rae, General W.G.Haan, Private E.H.Jhonson transportları) personeli, 2 gemi (La Fayette Victory, Cornell Victorry şilepleri) malzemeleri taşımıştı. Türk Tugayı iki gün sonra, Pusan’dan kuzeydeki Taegu şehrine trenle intikal etmiş ve burada savaş hazırlıklarına başlamıştı.
Kategori: Nostaljik
sitene ekle
Etiketler: Türk Türk Tugayı 1950 Kore İskenderun İskenderun limanı Pusan Tuğgeneral Tahsin YAZICI Albay Celal DORA 241’inci Piyade Alay
4 04 Haziran 2018
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • kingler
  kingler 04 Haziran 2018 - 10:30koreye askerimizi gönderen zihniyet = Türk ordusu katara gitsin katarı korusun diyen zihniyet
  +14
 • toshackliporsuk
  toshackliporsuk 04 Haziran 2018 - 09:58Nato'ya girmek için verilen 741 şehit. Elde edilen netice : Amerikaya'ya ortadoğunun ortasında üst. O günden sonra girdiği bütün savaşlarda arkasını toplama ayrıcalığı karşılığında dost düşman tanımını bile yapamadığımız askeri teknolojiler(Parayala beleş bile değil). Askeri oraya gönderen mezardakine sorsan sizi soviyetlerden kurtardık der.
  +9

Tüm Yorumlar

 • mezomorto
  mezomorto 05 Haziran 2018 - 02:33Menderes ve avanesine zerre acımıyorum. Sözde tek dikdatör parti rejimini yıktılar ama kendileri ondan daha şerefsiz bir tek dikdatör parti rejimi kurdu. Vatan evlatlarını amerikan taşşağı yalamak için Koreye gönderdi. amerikanın eskilerini almak için kamyonlara yollar yapıldı. Saçma sapan tavizlerle Türk parasının değeri düşürüldü. Ordu dur demese daha neler olurdu neler...

  Şimdi dur diyecek ordu da kalmadı. Yara yedik.
  +1
  • emrebebbe
   emrebebbe 05 Haziran 2018 - 02:30kore'ye asker göndermeseydik muhtemelen nato'ya katılamayacaktık, sovyet işgaline uğrayacaktık. orada verdiğimizin 100 katı şehit verecektik.
   -2
   • kombocahill
    kombocahill 04 Haziran 2018 - 18:02He de sanane amk .
    +1
    • Ninjakomando
     Ninjakomando 04 Haziran 2018 - 16:48Türkiye'nin Kore'ye asker göndermesi, sanıldığının aksine, meclis tarafından onaylanmamıştır. Menderes bir kararname ile meclise sormadan askerleri göndermiştir.

     Kore'ye giden askerlerimiz tabiri caizse ortalığın amına koymuştur. Kunu-ri ve Kumjangyang-ni bölgelerinde Çinlilere ağır bir zayiyat verip Amerikan 9. Kolordusunun götünü kurtarmışlardır. Türk tugayının etten kalkan olmak ya da ayak işleri dışında bir işlevi olmadığını düşünen Amerikalıları resmen "Harekat öyle yapılmaz, böyle yapılır" dermişcesine, ağır göt etmişlerdir.

     Yukarıda bahsettiğim çatışmalardan sonra Amerikalılar bizzat Brüksel'de ki NATO karargahına gidip bizi aldırmışlardır.

     Orada askerlerimizin elde ettikleri zafer maalesef, Kore Savaşında, BM birlikleri içerisinde Güney Kore ve Amerika'dan sonra en ağır kayıpları bizim aldığımızı ve 741 şehidi bizimle alakası olmayan bir savaşta verdiğimiz gerçeğini değiştirmiyor.

     Huzur içinde yatın, Kutup Yıldızının askerleri.
     +7
     • otopsiraporu
      otopsiraporu 04 Haziran 2018 - 15:47Menderesin kıçımıza soktuğu kazıklardandır
      +3
      • toshackliporsuk
       toshackliporsuk 04 Haziran 2018 - 14:09@mirasss kendine güvenmemenin korkaklığın sonu her zaman diğerleri tarafından itilip kakılmaktır. Aciz görülmektir.Tıpkı o nato müttefiklerinin 70 senedir bize davrandıkları gibi. Mustafa Kemal korkmadı mandayı kabul etmedi o ülkelerin hasta adam dediği memleketi ayağa kaldırdı. Senin o saydığın sonrasında gelenlerde Mustafa Kemalin kabul etmediği manda yolunda ilerdi. Beceriksizliklerin her zaman bir mazereti vardır.
       +2
       • kingler
        kingler 04 Haziran 2018 - 14:07@burningangel böyle bir şiirden sayende haberim oldu kardeşim çok teşekkürler paylaşım için
        +1
        • burningangel
         burningangel 04 Haziran 2018 - 13:52gözlerinizin ikisi de yerinde, adnan bey, iki gözünüzle bakarsınız,
         iki kurnaz, iki hayın, ve zeytini yağŸlı iki gözünüzle bakarsınız kürsüden
         meclise kibirli kibirli ve topraklarına çiftliklerinizin ve çek defterinize.

         ellerinizin ikisi de yerinde, adnan bey, iki elinizle okşŸarsınız, iki
         tombul, iki ak, vıcık vıcık terli iki elinizle okşŸarsınız pomadlı
         saçlarınızı, dövizlerinizi, ve memelerini metreslerinizin iki
         bacağŸınızın ikisi de yerinde, adnan bey, iki bacağŸınız taşŸır genişŸ
         kalçalarınızı, iki bacağŸınızla çıkarsınız huzuruna eisenhower in, ve bütün
         kaygınız iki bacağŸınızın arkadan birleşŸtiğŸi yeri halkın tekmesinden korumaktır.

         benim gözlerimin ikisi de yok.
         benim ellerimin ikisi de yok.
         benim bacaklarımın ikisi de yok.
         ben yokum.

         beni, üniversiteli yedek subayı,
         korede harcadınız, adnan bey.

         elleriniz itti beni ölüme, vıcık vıcık terli, tombul elleriniz.
         gözleriniz şŸöyle bir baktı arkamdan ve ben al kan içinde ölürken çığŸlığŸımı duymamanız için kaçırdı bacaklarınız sizi arabanıza
         bindirip.

         ama ben peşŸinizdeyim, adnan bey, ölüler otomobilden hızlı gider, kör gözlerim, kopuk ellerim, kesik bacaklarımla peşŸinizdeyim.

         diyetimi istiyorum adnan bey, göze göz, ele el, bacağŸa bacak, diyetimi istiyorum, alacağŸım da.
         +2
         • bor2023
          bor2023 04 Haziran 2018 - 13:40Turk tarihi boyunca bosuna harcadigimiz asker saysidir. Sirf NATO ya girebilmek icin John amcanin kucagina oturan Adnan Menderes ve yalakalari tarafindan koreye yollanan askerlerimiz. Turk kanunlarina aykiri olarak girisilen bir savastir. Sirf girebilmek icin Adnan Menderas butun yasalari cignemis bilmem nerden neyi imzalamis oyle asker yollamis. Anlayamiyorum yani bu adamin asilmasi ak comarlara neden batiyor?
          +2
          • cuideliy
           cuideliy 04 Haziran 2018 - 10:40niye eksilediniz lan pezevenkler hangi zihniyetle nereye giderse gitsin Türk ordusu büyüklüğünden bir şey kaybetmez.
           -4
           © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...