Van'da Görünmez Diş Teli Üretilmesi

nefer35medya nefer35medya diyor ki;
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi akademisyenleri, Türkiye’de ilk kez içeriden takılan ‘saklı diş teli’ üretmeyi başardı. Van YYÜ Diş Hekimliği Fakültesi akademisyenlerinin ürettiği diş telleri, hastaları rahatsız edici görüntüden kurtarmayı sağlıyor
Kategori: Haber
sitene ekle
Etiketler: van diş teli görünmez görünmez diş teli
3 01 Kasım 2018
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • ay1112263883
  ay1112263883 01 Kasım 2018 - 15:49'Görünmez' başka 'Görünmeyen' başka...
  +20
 • ddeathsystem
  ddeathsystem 01 Kasım 2018 - 15:48Olm bu yöntemi biz icat etmişiz gibi heyecan yapmayın. Bu yöntem yıllardır kullanılıyor. Sadece biz de üretmeye başlamışız artık :)
  +12

Tüm Yorumlar

 • conilddurub
  conilddurub 02 Kasım 2018 - 15:05bu diş telimiz görünmüyor çünkü yok amk
  • karsracist
   karsracist 02 Kasım 2018 - 06:162011 de yapıyorduk. Lingual Ortodonti deniyor.Japon ASO DENTAL de tekniğin öğretim haklarına sahip dünya geneli çalışan firmalardan biri. Sarf malzemesi demiyorum bak.Teknik. Japonyaya gidip, eğitim görüp kendilerinin anlaşmalı olduğu laboratuvarda hassas bir teknikle yapılır. Sadece parça üretimi değil, o sistemi bulmaktır mesele. Ha pislik atmak için söylemiyorum. Ortodontik laboratuvar vidalarının hepsi euro ve dolar bazında olduğundan; ülkemizde üretilmesi çok çok iyi birşey. Sarf malzemesi olarak. Ancak bu sektörde telif büyük mesele.

   Örnek vermek gerekirse; Keles Slider diye bir ortodontik aparey türü vardır. Mucidi Prof. Dr. Ahmet Keleş tir.Basitçe; üst damaktan güç alarak azı dişleri arkaya iterek konumlandıran bir apareyin mucididir kendisi. Bu Keles Slider ın parçaları ise bir Alman firması tarafından üretilir. Üretim izni onundur.

   Van daki arkadaşlar ise Lingual Ortodonti tedavisinde Ortodontistlerin uyguladığı braket i üretmişler. Döküm Krom-Kobalt metalden.İsteyen kişinin 3 dk içerisinde mumdan şablonunu hazırlayacağı, onlarcasını kalıba alıp döküm fırında metal dökümünü yapabileceği, onlarca yıldır kullanılan bir üretim tekniğidir yani onu yapmak.

   Lingual Ortodonti nin mantığı, uygulaması vb. bilgileri içeren kitap sadece 1000-1500 TL civarındadır. Buradan mevzunun tekniği bulmak ve uygulamak olduğunu anlayabilirsiniz en azından.
   Rektör amcamız buluş diyince fark ettim, mevzu kendisine çok iyi anlatılamamış olabilir.
   5-6000 liralara düşürme olayı da;ortodontiste bağlı bir mevzudur. Nişantaşında Ortodonti Uzmanı Dr. Hakan Dönmez e yaptırırsanız en kaliteli malzeme ve Japonya da işin eğitimini görmüş insanların işçiliği ile yaptırır, birkaç bin doları verirsiniz.
   Falanca bir ortodontistte? Sadece tekniği bilenlerde. O tekniği bilen adam; sırf laboratuvar masrafı en fazla, taş çatlasa 500 lira düştü diye tecrübe,emek ve işçiliğini 6000 liraya satar mı? Hayır.

   Cuma günleri buraya meme izlemeye gelir mi bu işi yapan Teknokent teki beyefendiler bilmiyorum ama; eğer üretim hakkını alabilirlerse tanesi 15-50euro dan başlayan ortodontik vidalara yönelmelerini tavsiye ederim. Ellerine alıp incelediklerinde cnc makinesi almaları gerektiğini fark ederler. Bir de biyouyumlu malzeme kullanmaları gerektiğini. Hem en çok giden sarf malzemesidir, hem de çinlilerden ucuza ve kaliteli üretebilirlerse Avrupa pazarına çok rahat girebilirler.
   Ayarlamam bu kadar. Diş hekimi dostlar zaten yazacaklarını yazmışlar. Ben genel olarak bir üzerinden geçeyim dedim.
   +3
   • stoner
    stoner 02 Kasım 2018 - 00:36Vanlı bilim insanları
    +1
    • westxx
     westxx 01 Kasım 2018 - 23:09-bakın!...bakın! kral çıplak!
     • agah tasci
      agah tasci 01 Kasım 2018 - 22:58Dışarıya döviz çıkmayacak ve yerli üretimin önemi geyikleri
      yapılınca zaten ne kadar boş, reklamvari, kolpa bişey olduğuna kanaat
      getiriyorsunuz.

      Bi bilim adamı önce insanlığı yararı der, bilimsel
      gelişme der, bu kadar para konuşmaz. Parasız bilim yapılmıyor tabi ama bilim = ticaret olmasın.
      -1
      • redorock
       redorock 01 Kasım 2018 - 22:17görünmüyor suan göründüğü gibi
       +1
       • mertoglu
        mertoglu 01 Kasım 2018 - 21:416 üretici arasına girmişiz.. bundan önceki 5 tanesi zaten üretiyomuş..
        +2
        • fiko83
         fiko83 01 Kasım 2018 - 20:28görünmez değil saklı...
         • fingodaddy
          fingodaddy 01 Kasım 2018 - 20:15bir diş hekimiyim. videoya şöyle bi baktım. lingual ve palatal braketler ( damak ve dil tarafında bulunan braketler) zaten vardı. yani yeni ne var diye meraktan bi baktım. hiç :) braketle muhattap olmak istemeyen hastalar invisalign gibi seçenekleri değerlendirebilirler. tabi ekstra maliyet..
          +3
          • KillDevil
           KillDevil 01 Kasım 2018 - 18:28Yeni bir buluş değildir. En ideali dişe göre yapılanlarıdır bunun için ağzın kalıbı alınır ve teknisyen her dişe özel braket dediğimiz tutucuyu yapar. Ancak Türkiyede bu tekniği yapabilen teknisyenler olmadığı için Almanya'daki teknisyenlere 20 bin karşılığı yaptırılabilir. Braketler Altından yapılır tedavi sonrası hastaya braketleri geri verilir bozdurup parasının bi miktarını geri alması için. Çok pahalı bi yöntemdir.
           +1
           © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...