İngilizce Öğrenmede Neden Başarılı Olamıyoruz?

trogu trogu diyor ki;
CNN TÜRK'te Deniz Bayramoğlu'nun sunduğu Gündem Özel programında, botları yüksek ama iletişim kuramayan, dil öğrenen ama empati yeteneği olmayan, kurstan kursa koşan ama arkadaş edinemeyen, teknoloji ve fast food bağımlısı yeni nesil masaya yatırıldı. Program konuklarından Dr. Özgür Bolat, Eğitim ve Başarı programı yapımcısı Ece Karaboncuk, Eğitimci-Psikolog Prof. Dr Üstün Dökmen ve Teknoloji Yazarı Serdar Kuzuloğlu, "İngilizce öğrenmede neden başarılı olamıyoruz?" sorusuna yanıt verdi.
Kategori: Televizyon
sitene ekle
Etiketler: İngilizce öğrenme İngilizce dil öğrenme yabancı dil ingilizce öğren yabancı dil anlatım yabancı dil kursu Gündem Özel Serdar Kuzuloğlu Üstün Dökmen ...
1 15 Nisan 2019
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • nstm
  nstm 15 Nisan 2019 - 01:53önce ingilizce öğretmenlerini bi konuşturun amk
  +11
 • prens charles
  prens charles 15 Nisan 2019 - 11:04Burada yorum yapan bazılarından da göreceğiniz gibi İngilizce bilmeyi Batı hayranlığı olarak gören bir kesim var. Aynı kesim internette nicname (takma isim) kullanırken İngilizce paralıyor. Türkçe rap yapan Bağcılar bebeleri Mc bilmem ne diye isim takıp duruyor. İngilizce şu anda tüm dünyada ticaretten sanata kadar ortak dil. Yüz yıl boyunca İngilizce'ye direnen Ruslar bile vazgeçti. Eğer söz sahibi olmak, ilerlemek istiyorsanız bu dili öğrenmek zorundasınız.
  +7

Tüm Yorumlar

 • thedirector
  thedirector 16 Nisan 2019 - 00:03şu stüdyoda ahkam kesenlerin kaçı biliyor acaba ingilizceyi asfasf
  -1
  • vulpes
   vulpes 15 Nisan 2019 - 23:42bunu seneye göreceksiniz. bunu geçen sene öğrendiniz diyen çizmeli ingilizce öğretmenleri yüzünden.
   • hakikimasteryoda
    hakikimasteryoda 15 Nisan 2019 - 23:41bu haber linkindeki can alıcı söz herşeyi açıklıyor "
    İngiltere’den gelen dil uzmanlarının 9 okulda incelemeler yapmış ve
    heyettekilerin İngilizce öğretmenleriyle tercüman aracılığıyla
    konuşmuşlar"
    http://www.gazetevatan.com/ingilizce-ogretmeni-bile-tercumansiz--konusamiyor-
    ---155119-gundem/
    +1
    • macaron1
     macaron1 15 Nisan 2019 - 21:29not odaklı ve gramere boğarak öğretmeye çalışıyorlar çünkü. o müfredat denen bokun dışına çıkamadığı için öğretmen bile öğretmek istese öğretemiyor. öğrenci not baskısından öğrenmek istese bile soğuyor. zamanları ezberleyip dersten geçiyorsun sonra da bir daha adını anmıyorsun bile. alan da memnun değil satan da ama müfredat öyle.

     ben şahsen üniversite birinci sınıfın yaz tatilinde canımın sıkıldığı bir gün gidip kitap alıp başladım öğrenmeye. oyun oynayacaksın ingilizce bir bok anlamıyorsun, filim dizi izleyeceksin aynı şekilde altyazı beklemen lazım. en önemlisi de internet denen deryada araştırma yapman lazım sadece türkçe kaynaklara bağımlısın. dedim bu böyle olmaz ve heves edip başladım öğrenmeye. her gün memrise ile kelime, duolingo ile de gramer kasıp 3 ayda intermediate'ın az üstüne ulaştım sonra reddit gibi ortamlarda bol bol arkadaş edinince de devamı geldi zaten. 12 yıldır çürük eğitim sistemimizin öğretemediği ingilizceyi bir yaz tatilinde can sıkıntısından iyi kötü halletmiş oldum.
     +1
     • kaliteliyorum
      kaliteliyorum 15 Nisan 2019 - 21:16çok basit okulda ingilizce cümleleri türkçeye çeviriyoruz ve türkçe konuşmak yasak zor olan türkçeden ingilizceye çevirmek
      • sercanzb
       sercanzb 15 Nisan 2019 - 19:24ÇÜNKÜ TÜRKÇEYİ BİLMİYORUZ. KENDİ DİLİNİ BİLMEDEN BAŞKA BİR DİL ÖĞRENİLMEZ.
       +2
       • kemalkılıcdaroglu
        kemalkılıcdaroglu 15 Nisan 2019 - 16:2620 yılını doldurmuş, 21. yılını dolduran ve buna rağmen de başarısız ve kötü bir öğretmen olduğunu itiraf etmekten çekinmeyen biri olarak nstm adlı kişinin de dediği gibi öğretmenleri adam yerine koymamamızdır. O kadar ki, ülkemizdeki pedogoji profesör ve doçentlerinin hiç biri öğretmenlik yapmamış. Milli eğitim müfettişlerinin pek çoğu ulaştırma ve içişleri olmak üzere diğer bakanlıklarda müfettiş kadrosu dolu olduğu için maarif müfettişi olmuş mühendis ve kamu yöneticileri falandır. Şurada bık bık ötenlere herhangi bir sınıfı 1 ders saatliğine emanet edemezsiniz.
        • umtb1
         umtb1 15 Nisan 2019 - 15:39İngilizce ortak dil diyen adam net emperyalist kuçu kuçusudur amk.İtalya'ya git bakayım İngilizce ortak dil diyen gerizekalı var mı? veya Fransıza sor bakayım İngilizce ortak dil midir diye? Siktir amk mal mısın derler adama.İngilizce emperyalist ülkelerin zorbaca dayattığı köle dilidir mk.Yabancı dil tabiki öğrenilmelidir fakat onursuzlaşarak ingilizce budalalığı yapılarak değil en fazla seçmeli ders olabilir diğer diller gibi.Fakat ülkemizde ingilizce dil eğitimi değil matematik fizik gibi dersleri de ingilizce olmasını savunan bir takım kuçu kuçular mevcut.Bunlar profillerine Atatürk fotoğrafı koyarlar ama Atatürk'ün dil hassasiyetini anlayamamış muasır medeniyetler seviyesine ulaşmayı salt batı taklitçiliğine ve zihinsel köleliğine indirgemiş gardrop Atatürkçüleridir.Diğer bir deyişle Natotürkçü diyebiliriz.Bu model tipler Türkiye Nato'ya girdikten sonra çoğalmıştır.Atatürkçü gibi görünür sinsi sinsi batı çıkarlarını ve asimilizasyonunu savunurlar.
         -2
         • ay1519289519
          ay1519289519 15 Nisan 2019 - 14:56@mitmirti Sinanoğlu'nun cenazesinde oğlunun niye İngilizce konuşma yaptığını da söylesene knk.
          +1
          • dismacunlari
           dismacunlari 15 Nisan 2019 - 13:02İlk olarak Türkler İngilizce öğrenemiyor diye bir durum yok. Öğrenen öğreniyor. Eğitim sistemi bok gibi ondan öğrenenler kendi çabaları ve çalışmaları ile öğreniyor. Ayrıca 2 satır gramer bilen adam kendini dil biliyor diye ortaya atıp konuşamayınca öğrenemiyor oluyor bi de öğrenen fakat yanlış konuşurum korkusuyla hiç konuşmayan tipler var.
           +1
           © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...