Neden Bazı Ülkeler Çok Fakirdir?

1.564 izlenme - 16 Mayıs 2019
hanzo.adam hanzo.adam diyor ki;
Bu videoda özellikle afrikadaki geri kalmış ve fakir ülkelerin içinde bulunduğu yoksulluğu ve bu fakir ülkelerin batı toplumlarından çok daha kötü koşullarda yaşamalarına neden olan etkenleri anlatmaya çalıştım. Bu fakir ülkelerin zengin ülkeler ile karşılaştırıldığında farklı konularda farklı düşünce ve davranışlara sahip olduklarını, tarihleri boyunca ne gibi siyasi ve coğrafi sorunlar yaşadıklarını, zengin ülkelere kıyasla ne gibi fiziksel etkenlere maruz kaldıklarından bahsettim.

Ülkelerin zenginliğini belirleyen bir çok neden bulunmaktadır? Bir ülkede yaşayan insanların ekonomik sisteme katılımları, eğitim ve teknolojiye yaptıkları yatırımların büyüklüğü, inançları, ülke topraklarının sahip olduğu doğal zenginlikler gibi bir çok etken sıralayabiliriz anca bu videomda özellikle öne çıkan üç temel kavramdan bahsettim; kurumların yapısı, kültürel yapı ve coğrafi konum.
Kategori: Genel
sitene ekle
Etiketler: zenginlik fakirlik zengin ülkeler fakir ülkeler ekonomik kalkınma
10

Yorumlar

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • burayk
  burayk 18 Mayıs 2019 - 12:50@cemsozend de söylemiş, ulusların düşüşü (why nations fail?) kitabını mutlaka okuyun.
  • besirfuatfast
   besirfuatfast 16 Mayıs 2019 - 17:52emperyalizmden neden hiç bashetmemiş?
   +3
   • hartman
    hartman 16 Mayıs 2019 - 12:31Çünkü bazı ülkeler çok zengin
    +3
    • cemsozend
     cemsozend 16 Mayıs 2019 - 12:10ulusların düşüşü adlı kitabı okumanızı tavsiye ederim. kitapta aslında zenginliğin ve fakirliğin nedenleri olarak bizlere sunulan coğrafya ve kültür hipotezinin yanlış olduğu savunuluyor.
     • hakkıbulut
      hakkıbulut 16 Mayıs 2019 - 04:03sahra altı ülkelerde botswana denen bir olgu var tuğla gibi. 3-4 seneye milli gelirde bizi geçerler. ırkçı yönetim altında rodezya ve güney afrika da zengindi ama siyahlar siktiler o ülkeleri onlar ayrı. inan kalkınma zenginlik çok kolay. dünyada para çok akacak yer arıyor. hukuk özgürlük ve güvenlik olsun gerisi gelir.
      • hakkıbulut
       hakkıbulut 16 Mayıs 2019 - 02:46@beklemeyapma bıktım sömürge muhabbetinizden. finlandiya denen bir ülke 100 sene öncesine kadar yoktu keza estonya 30 senedir bağımsız. çalışırsan çalmazsan kurumsallaşırsan zengin oluyorsun işte. ama hırsızları seversen yönetici yaparsan eğitime liyakata hukuka demokrasiye önem vermezsen petrol içinde de yüzsen açlıktan ölüyorsun. kabul edin artık bıktım sömürge muhabbetinden. adam olsalardı da sömürülmeselerdi a.q. lan bi örnek daha aklıma geldi japonyanın karılarına tecavüz etmek için kullandığı son taşına kadar sömürülen üzerine milyonlarca ölü verip iç savaş yaşayan güney koreye bak. neyse sakinim.
       -2
       • hakkıbulut
        hakkıbulut 16 Mayıs 2019 - 02:29fakir ülkelerdeki yöneticilerin yolsuzlukları nasıl para kaçırdıklarına dair bir yazı. https://t24.com.tr/yazarlar/cemal-tuncdemir/mangiristan-diye-bir-ulke,20894
        -2
        • onoka
         onoka 16 Mayıs 2019 - 01:22ibne şiveli karpuz kesmekten uluslararası ekonomi sosyoloji ilişkisi üzerine video geçmiş,
         -1

         Popüler İçerikler

         © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...