Odada Ürettiği Yemle, Hayvanların Süt Verimini İki Katına Çıkarmak

792 izlenme - 11 Haziran 2019
smnyllmz smnyllmz diyor ki;
Rize'de ışık girmeyecek şekilde tasarladığı odada, 18 derecede buğday, arpa, yulaf karışımı 1 kilo tohumdan 10 ile 15 kilo arasında yem üreten emekli öğretmen Recep Kaya'nın (64), bu yemle beslediği hayvanlarının süt verimi iki katına çıktı.

Dağsu Mahallesi'nde besicilik yapan emekli öğretmen ve motokros tutkunu Recep Kaya, artan fiyatlar üzerine kendi yemini üretmek için araştırma yaptı. Ahırın yanındaki 15 metrekarelik bölümü ışık girmeyecek oda haline getiren Kaya, ısıyı da 18 dereceye ayarladı. Recep Kaya, odada metal plakalar üzerinde buğday, arpa ve yulaf karışımı 1 kilo tohumdan 10 ile 15 kilo arasında yem üretmeyi başardı. Üretimi geliştiren Kaya, odada 1 ayda protein oranı yüksek 3,5 ton yem elde etti. Recep Kaya, piyasa değerinin yarısının da altına mal olan yemle hayvanlarını besledi. Kaya'nın (64), kendi ürettiği yemle beslediği hayvanlarının süt verimi iki katına çıktı.

'40 LİRAYA MAL ETTİM'

Tavsiye üzerine yem üretimine başladığını belirten Recep Kaya, "Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine araştırma yaptım ve 15 metrekarelik ısı yalıtımlı, karanlık odada yem üretmeye başladım. 1 kilogram arpa, buğday ve yulaf karışımlı tohumlardan 10 ile 15 kilogramlık yem ürettim. Hayvanlar bu yemi çok sevdi. Protein oranı yüksek. Büyükbaş hayvanlarım bu yemi büyük iştahla yiyor. 100 liraya aldığım yemi 40 liraya mal ettim. 40 liralık yemden 600 liralık protein elde ediyorum. 10 günde yemi üretiyorum. Hayvanlarımın süt verimi iki katına çıktı. Hayvanlarımın çok mutlu olduğunu görüyorum" dedi.
Kategori: Komik
sitene ekle
Etiketler: dha haber Rize yem oda süt verimi

Yorumlar

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • kaatill
  kaatill 11 Haziran 2019 - 22:01yavru doğduktan sonra annesinin yanından ayırıyorsan veriminin amına koyayım.net (Büyük şirketlerin hepsi öyle yapıyor)
  • lucifersinn
   lucifersinn 11 Haziran 2019 - 13:24O yemi biz yesek de yavruları annelerinden ayırıp onların hakkı olan bebek mamasını çalmasak.
   -3
   • k4nvvulfthe2nd
    k4nvvulfthe2nd 11 Haziran 2019 - 11:29Bunu yapan makienerl yıllardır var
    bu üretimin mantığı kış sezonunda çimlendirme yöntemi ile yeşil ot üretebilmekdir
    bu otu sezonda arpa buğday ve yulaftan çok daha ucuza zaten alıyorsun
    ve asla protein ve enerji değeri arpa buğday ve arpadan yüksek olamaz
    örnek verecek olursak
    ortalama 3 gr protein içeren 100 gr sütten, 5 gr protein içeren bir peynir üretemezsiniz (doğal yollarla)
    yani kısacası boş muhabbet
    bu abinin inekleeri zaten o iki katına çıkardım dediği potansiyelin çok altında verim veriyordur mutemelen
    halbuki güzel bir enerji protein dengesi sağlayacak rasyonla beslese hayvanları şu an çok memnun kaldığı süt veriminin de üzerine çıkması mümkün
    +4
    • slyman01
     slyman01 11 Haziran 2019 - 11:01yem fiyatı , süt fiyatından daha pahalı bele veziyetin içine soxam
     +1

     Popüler İçerikler

     © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...