47 Sene Oruç Tutup 36 Yıl Namaz Kılıp 60'ında Deist Olan MHP'li

Cazim Gürbüz:
Dindar bir ailenin çocuğuydum. Hatta şu anda annem sağ benim, 89 yaşında. Bana bazen, biliyor yazdığım kitapları da, “oğlum, tövbe et” diyor; “peygamber efendimize yaptığın hakaretlerden dolayı tövbe et…” Böyle bir ailenin çocuğuyum. 47 sene oruç tuttum. 36 yıl beş vakit namaz kıldım ama, sürekli sancılı bir beyne sahibim, araştıran, sorgulayan, öyle her şeye ikna olmayan bir beyne sahibiz. Tanrı, öyle bir beyin vermiş.

Bütün bunlar beni daha ciddi okumalara, sorgulamalara götürdü ve sonunda Deizm’de karar kıldım. Kimileri ilk Yaşar Nuri Öztürk yazdı diyor ama, ben yazdım ilk kitabı. Yaşar Nuri Öztürk “Kur’an, Deizm’e kapı aralayan kitaptır” dedi, Deizm adlı kitabında. Ben kendi kitabımda da söylüyorum. O, bana göre doğru değil. Yani Kur’an, Deizm’e kapı aralayan kitap değildir. Deizm’in çok basit olarak tanımını vereyim. Tanrı ile insanlar arasındaki aracıların ve aracı kurumların reddedilmesidir. Şimdi siz Kur’an’ı kitap olarak kabul edeceksiniz. Muhammed’i peygamber olarak kabul edeceksiniz. Ondan sonra ben Deist’im diyeceksiniz, böyle bir Deizm olmaz. Yok öyle bir Deizm. Başka türlü bir yaklaşımda bulunabilirsiniz; yani Kur’an’ı söz gelimi farklı yorumlayabilirsiniz. İslam’da reform isteyebilirsiniz. Onları ben de tasvip ederim ama, bir de karşı tarafa bakın da, ondan sonra bir şey söyleyin. Yani bunlar beni Deizm’e götürdü ve mertçe, dürüstçe “ben Deist’im” diyebilen Türkiye’deki çok az sayıdaki insanlardan biriyim. Deist’ler çok da, söyleyenlerin sayısı şimdilik çok değil.
Kategori: Medya
sitene ekle
Etiketler: cazim gürbüz röportaj deist deizm mhp
1 11 Temmuz 2019
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • syrioforel
  syrioforel 12 Temmuz 2019 - 02:33İlerde Türk gençliğinin ne kadarının deist olacağını ben söylemeyim siz tahmin edin.
  +6
  • TekyolPuyol
   TekyolPuyol 12 Temmuz 2019 - 00:50nasipsiz bir insan.
   -3
   • ercu09
    ercu09 11 Temmuz 2019 - 13:39kendi kendinize ''ulan acaba bu herifler beni yedimi bu zaman kadar amk ?'' diye sormaya başladıysanız klübe hoşgeldiniz diyebilirim..

    yıllardır deistim...

    sanırım.
    +5
    • slyman01
     slyman01 11 Temmuz 2019 - 13:37mhp liler hedef turan rehber kuran diyorlar bu emmiye bişe yapmasalar bari.
     +3
     • hanidebana
      hanidebana 11 Temmuz 2019 - 13:20Boş konuşuyor vakit kaybetmeyin...Ciddi bi önermesi yok..
      +4
      • cuideliy
       cuideliy 11 Temmuz 2019 - 13:20anaaa ben
       +1
       • mentor
        mentor 11 Temmuz 2019 - 13:07- Din, insanlığa tıpkı çocuk elbiseleri gibi küçük geliyor onu durdurmanın bir yolu yoktur, elbiseler sökülüp patlamaktadır.

        Arthur Schopenhauer

        Söylediği bir ifade çok doğru ''Türkiye'de deist olanların sayısı çok fazla fakat bunu söyleyebilenler oldukça az.'' Herkes ne şiş yansın ne kebap kafasında hareket ediyor. İslamî hiçbir ilkeyi hayatında pratik edemiyor fakat sorsan ben Müslüman'ım diyor. E şöyle böyle ayetler, hadisler var deyince de ''Gerçek İslam o değil.'' diyor.

        Çocukluğunda dogmalar ile beyinleri yıkanmamışsa sorgulayan, sancılı beyinlerin bir dine itaat etmesi oldukça zordur.
        +4
        • kazmatik
         kazmatik 11 Temmuz 2019 - 13:03Zararın neresinden dönülse kardır
         +3
         © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...