Reinhard Keiser - Wenn Nun Der Leib Wird Sterben Müssen

33 izlenme - 23 Ağustos 2019
ichtyanthropos ichtyanthropos diyor ki;
Reinhard Keiser (9 Ocak 1674 – 12 Eylül 1739) bir orgcunun oğludur, ilk operası Basilius’u Braunschweig sarayında temsil ettirdi (1692). Cousser ile çalıştı, onunla Hamburg’a gitti. Hocası Hamburg’dan ayrıldıktan sonra Keiser besteci ve orgcu olarak büyük yemekli konserler düzenledi.

1703’te Hamburg operası yöneticiliğine getirildi. Borçları yüzünden, işlerini yoluna sokacak zengin biriyle evlenene kadar ortadan kayboldu.

Yeni konserler düzenlemek üzere Mattheson ile işbirliği yaptı ve Kopenhag (1717), Stuttgart (1719-1721) ve imparatorluk operasını yönettiği Petersburg’ta kaldı, 1723’te Kopenhag Krallık kilisesi müzik yöneticiliğine tayin edildi, 1728’de Hamburg’a döndü ve katedral kantorluğuna getirildi.

116 Tane opera besteledi, bu almanca eserlerin konularını mitolojiden veya eski tarihten alıyordu (halk hayatından görüntüler veren kimi sahneler sings-piellerin öncüsü sayılır).

Aryalarının üstün ezgi niteliği, eksiksiz anlatımı, yazı ustalığı, ve verimli ölüşüyle Keiser, alman sahne müziği tarihinde önemli rolü olan bir bestecidir. Oda müziği, serenadlar, pasyon, motet, raezmur, oratoryo, kantat gibi din müzikleri de besteledi. (hakkindabilgial.com sayfasından)
Kategori: Müzik
sitene ekle
Etiketler: Reinhard Keiser klasik müzik

Yorumlar

Yorum Yaz
Bu içeriğe hiç yorum yazılmamış, bir ilke imza atmak ister misin?

Popüler İçerikler

© 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...