Belçika'nın Valonya Bölgesinde Helal Kesim Yasağının Başlaması

1.132 izlenme - 03 Eylül 2019
Belçika'da Fransızca konuşanların ağırlıklı yaşadığı Valonya bölgesinde, hayvanların şoklanmadan kesilmesini yasaklayan karar yürürlüğe girdi.

Valonya Parlamentosunun 2017'de kabul ettiği, koyun ve sığır gibi büyükbaş hayvanlarla küçükbaş hayvanların "acı çekmemesi" gerekçesiyle şoklanmadan kesilmesini yasaklayan karar, bugünden itibaren geçerli olacak.


Benzer bir karar, bu yılın başında Flaman bölgesinde yürürlüğe girmiş, teknik altyapı yetersizliğiyle sadece küçükbaş hayvanlar için uygulanmaya başlanmıştı.

"Dini özgürlüklerin kısıtlanması" olarak yorumlanıyor
İslam inancında "helal", Yahudi inancında "koşer" olarak bilinen hayvanların şoklanmadan ve uyutulmadan kesilmesine getirilen yasaklar, ülkedeki Müslüman ve Yahudi toplumun yoğun tepkisine yol açıyor.

Belçika nüfusunun yaklaşık yüzde 6'sını oluşturan Müslüman ve Musevi toplumlar, hayvanların şoklanmadan ve uyutulmadan kesilmesini yasaklayan kararın, iki toplumun dini özgürlüklerini kısıtladığını ve toplumlara saygısızlık olduğunu savunuyor.

Kararın, Flaman bölgesinde kabul edilmesinin ardından yasağa karşı Belçika İslam Temsil Kurumu ve Belçika İslam Koordinasyonu, Belçika Anayasa Mahkemesinde dava açmıştı.

Anayasa Mahkemesi, davayı, Avrupa Adalet Divanına sevk etmiş ve görüş istemişti.

Avrupa Adalet Divanının konuya ilişkin görüşü ise henüz açıklanmadı.
Kategori: Komik
sitene ekle
Etiketler: dunya helal et Belçika yasaklama Dava Dini çatışma helal kesim şoklama valonya bölgesi

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • deniz.pe
  deniz.pe 03 Eylül 2019 - 09:21"islamiyet herşeye saygı duyan bir din" miş. hahahahahadhhahah
  +15
 • prens charles
  prens charles 03 Eylül 2019 - 09:14En baştaki bacının çözümüne bak. Hayvanı kesip parlamentonun önüne atmak hak aramak mıdır? Hayvanı kesip atmak helal kesmekle nasıl bir bağlantı? Allah akıl fikir versin...
  +14

Tüm Yorumlar

 • osmozz
  osmozz 05 Eylül 2019 - 22:30@prince charles, dediğin çok doğru...
  • doodrox
   doodrox 04 Eylül 2019 - 21:00Amk batısı. İnsan hakları, saygı falan filan her şey işine geldiği gibi. Bu sitede de pek bi yalayıcısı var.
   -3
   • bitchslap
    bitchslap 03 Eylül 2019 - 22:00Tek bir dilek hakkım olsa bütün hayvanları galaksilerdeki başka dünyalara yollardım sonra oturup dünyanın anasının sikilmesini izlerdim.
    +2
    • najaz
     najaz 03 Eylül 2019 - 20:38Belçika'da yaklaşık 300 bin Müslüman Türk yaşıyor. Bunların büyük çoğunluğu, aynı zamanda işsizlik sigortasından para alabilmek için kayıtdışı çalışıyor. Bulabildikleri her yasal boşluğu değerlendiriyorlar ve vergi kaçırıyorlar. Uyuşturucu ticareti, insan kaçakçılığı gibi mafyatik işlerde başı çekiyorlar. Belçika devletinin ve toplumunun sırtında bir asalak gibi yaşıyorlar. İşte bütün bu yedikleri herzeler "helal", yedikleri hayvan kesilmeden önce şoklanıp uyutulursa "haram". Sizin ben ahlakınızı sikeyim.
     +2
     • dismacunlari
      dismacunlari 03 Eylül 2019 - 17:04İlk kadından sonra direk kapadım. Dünyada o kadar müslüman ülke var git şeriat ülkesine 1 adamın 4.karısı ol o zaman amına koduğumun yobazı.
      +5
      • swirl
       swirl 03 Eylül 2019 - 16:40islamiyet herşeye saygı duyan bir din dedikten sonra kapattım
       +5
       • kurbaavakdedi
        kurbaavakdedi 03 Eylül 2019 - 13:57helal olsun, tüm islamcıları dehleyin gitsinler.
        +6
        • turkpasscenter
         turkpasscenter 03 Eylül 2019 - 13:24amına kodugum dincileri anlayın artık herkes sizden nefret ediyor
         +8
         • slyman01
          slyman01 03 Eylül 2019 - 13:11işi bilmio bunlar, biraz bizi örnek alın. sırbistandan alın etleri hem de kesilmiş etleri bak bakm kimse itiraz ediyo mu
          +1
          • kalimeras
           kalimeras 03 Eylül 2019 - 12:26avrupadki helal et kesim israri tam bir yobazlik aslinda.
           avrupada hayvanlar soklaniyor. elektirkle bayiltiliyor akabinde kesiliyor. yani hayvan elektirkle ölmuyor. bazi durumlarda sok fazla gelise öldugu durumlar oluyor ancak aninda kestigin icin hayvan mundar olmuyor. dolayisi ile hem hayvan az aci cekiyor ki dinimizde bunu emrediyor. nasil kesilmesi gerektigi uzerine hadisler var. hemde et mundar olmadan kesiliyor. ancak halen bunun helal olmadigini idda etmekte olan kisiler ve kurumlar var.
           +3

           Popüler İçerikler

           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...