Kızılay - Binbaşı Mustafa Kemal

671 izlenme - 30 Ekim 2019
biarkadasabakcam biarkadasabakcam diyor ki;
Derne’de Şark Kolordusu Komutanı olan genç binbaşı, 16 Ocak 1912 tarihinde İtalyan uçaklarının bombardımanı sırasında ciddi şekilde yaralanır. Şarapneller vücudunun özellikle yüzünün her yerine isabet etmiş ama en çok da gözü etkilenmiştir. Trablusgarp Savaşı olanca hızıyla devam ederken genç adam hemen Hilal-i Ahmer hastanesinde tedavi altına alınır. Uzun bir tedavi süreci isteyen ve görmesini büyük ölçüde etkileyecek bu savaş yarası asla tam olarak iyileşmeyecek ve ölümüne kadar onu etkileyecektir. Hastanede tedavisi devam eden binbaşı kısa süre sonra cepheye geri dönmek ister ve doktorların "hastanede kalmalısın" isteğini geri çevirir. Tüm ısrarlara rağmen tekrar ayağa kalkar ve kısıtlı gören o gözüyle tekrar ordusunun başını geçer.

1912 yılında onu iyileştiren bu hastaneyi hiç unutmayan o Binbaşı, 1935 yılında Cemiyetin adını değiştirerek onu "Kızılay" yapar.

Özlemle...
Kategori: Reklam
sitene ekle
Etiketler: kizilay mustafa kemal atatürk mustafa kemal Türkiye Kızılay Cemiyeti trablusgarp savaşı 1912

Yorumlar

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • kingler
  kingler 30 Ekim 2019 - 17:50@radopsnde
  aga benim anlamadığım bu adamlar sokaklarda geziyor bir yerlerde oturup yemek yiyor. kimse mi tanımıyor bir küfür etmiyor ya da ne bileyim yaklaşıp belden aşağısına bıçağı takmıyor. sonuçta ifade özgürlüğü. sen burda mesela piç diyorsun bunu yüzüne söylesek ifade özgürlüğü sayılmaz mı? ben devletin kurucu babasına hakaret edip de elini kolunu sallayarak gezebilen insanları başka ülkede görmedim. çok enteresan bir ülkeyiz o konuda. yani karısının kafasını baltayla kesene. çalışanına tecavüz edip binadan aşağı atana doğru düzgün bir ceza verilmiyor bunları linç etsek ya da hafif şekilde yaralasak ne olur ki?
  +4
  • ay1519289519
   ay1519289519 30 Ekim 2019 - 16:38Önceki 29 Ekimlerde ne Atatürk'ün ne de cumhuriyetin adını ağızlarına almazlardı. Şimdi noldu hayret.
   +5
   • kemalkılıcdaroglu
    kemalkılıcdaroglu 31 Ekim 2019 - 21:03MADO'nun Atatürkçülük kasması gibi. Atatürkçülerin ve solcuların yavaş yavaş gelişen ama kalıcı bir boykot anlayışları var. Kızılay'ın da en büyük geliri bağışçıları. Lakin yöneticilerine lüks villa kiralayıp, danışmanlarına abartılı maaşlar öderlerken, geri dönüşleri zor.
    +1

  Popüler İçerikler

  © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...