Təbriz - Culfa Demir Yolunun Açılışı (1916 - Əhməd Şah Qacar)

Jolfa-Tebriz treninin açılış filmi Petrograd Company Quantity Scablo tarafından 6 yılında yapıldı. Demiryolunun inşaatı, aslında Azerbaycan Türklerinin II. Rus borçlanma bankası ile inşa edilmiştir.
 Filmde, askeri tören sonrası tren Aras Demir Köprüyü geçip Jolfa kentini Tebriz'e geçerek Rusya'dan hareket etmeye başladı. Demir köprüler Qajar İmparatorluğu ve Rusya İmparatorluğu'nun bayrağının yanı sıra renkli kağıtlarla çeşitli süslemeler de gösteriyor.
 Tren, o sırada nehrin yüksek seviyesini gösteren Ajji Çay Köprüsünden geçerek, insanların arabaya binmek için trene atladıkları meyve bahçelerinin yanından geçiyor. Rus subaylarının bunu yapmasının engellendiğini ve trenin, Qajar hükümetinin başkanları tarafından memnuniyetle karşılandığını ve asıl arşivde filmin bir parçası olan Taç Prens Muhammed Mirza ve Rus temsilcilerinin katılımıyla bir tören düzenleneceğini hatırlattı. (Google çevirisi)
Video, İran'ı 131 yıl yöneten Kaçar (Qajar)hanedanlığına ait (benim bildiğim) tek video.
Kategori: Nostaljik
sitene ekle
Etiketler: Urmia Urmu zanjan Türk Təbriz Hamadan Qazvin Urmiyə urmiye Urmiyeh Ûrmiye Tabriz تبریز زنجان اردبیل ﺍﻭﺭﻣﻮ آذربايجان آذربایجانی کردستان اور...
2 10 Kasım 2019
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • er79
  er79 10 Kasım 2019 - 16:55admin yarrağı sitede bir tıklama sorun var hem android hem windowsda hem edge de hem chrome da hepsinde denedim amını siktimin videoları 2 3 tıklamaya anca açılıyor bazen sayfa yüklenmiyor senin yapacan işi sikerim ha !!
  -1
  • ichtyanthropos
   ichtyanthropos 10 Kasım 2019 - 03:46O devre ait, Serdar-ı Cengel Mirza Kuçik Han'ın idamını gösteren görnütüler var diye bir yerden aklımda kalmıştı, ama arattığımda bulamadım. Lakin en son (ve muhtemelen en şişko) Kaçar Sultanı Ahmed Şah'ın taç ve taht töreni ile Britanya seferini gösteren iki videoya rastgeldim:
   https://www.youtube.com/watch?v=R2ZBh3lpky4
   https://www.youtube.com/watch?v=7bJ9XThIkSc
   © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...