İsveçlilere Atatürk'ü Sormak

atgafası atgafası diyor ki;
Stockholm sokaklarında Mustafa Kemal Atatürk'ün resmi İsveçlilere gösterilmiş ve resimdeki kişiyi tanıyıp tanımadıkları sorulmuş.
Kategori: Komik
sitene ekle
Etiketler: Mustafa Kemal Atatürk Atatürk 10 Kasım röportaj
0 11 Kasım 2019
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • jagataii
  jagataii 11 Kasım 2019 - 21:58NİYE ?
  +2
  • radopsnde
   radopsnde 11 Kasım 2019 - 18:25amk bunlar nasil almanlarla akraba. birkaci haricinde (kizil olanlar ve afrikalilar ) disinda gocmenlere benziyorlar. Bu yuzden Balkanlarda I2 ve Iskandinavya da benzer I1 gen tipi mevcut. kypcak boylari, kurt basli tabir edilen "on-iskandinav"lardan yani urallardan gelme.
   +2
   • kingler
    kingler 11 Kasım 2019 - 13:15isveçe gitmeye gerek yoktu ki bizzat atamın ülkesi onu tanımayan ve hatta küfreden sk kırıkları ile dolu
    +4
    • antonyobalderesi
     antonyobalderesi 11 Kasım 2019 - 03:54amk batı dünyası amk hoolywood2u daha bitanecik atatürk filmi yapmadı. ama saçma sakan bi ton tarihi bi ton kişiliğin filmini yaptı. nedeni çok basit emperyalizm ve küreselcilerin işine gelmez atatürk gibi bağımsızlıkçı ve vatansever lider filmi çekmek. çünkü birçok halka ve ülkeye örnek teşkil eder ve bu onların işine gelmez.
     +11
     • onoka
      onoka 11 Kasım 2019 - 04:08iyi ki çekmiyorlar yoksa amerikan hayali ile yanıp tutuşan biriymiş gibi gösteriler
      +7
     • dismacunlari
      dismacunlari 11 Kasım 2019 - 11:48Yapılmamasının tek sebebi vatansever lider olması değil. Gişede çökecek olması. Hindistanın nüfusu 1 milyardan fazla olmasına rağmen toplasan 2-3 tane Amerikada veya Avrupada yapılan Gandhi filmi ya vardır ya yoktur. Bu tarz liderler ülkelerini ilgilendirir. Mesela adamın biri çıkıp örnek veriyorum şuna Kongonun kurtarıcısının filmini yapsa ben izlemem. Sonuçta ne adamı tanıyorum ne Kongo ülkesi umurumda. Aynı durum bizim için de geçerli. Adam Amerikada yaşıyor, özel bir Türkiye merakı veya Atatürk hayranlığı yoksa, Atatürkün yaptıkları ne kadar önemli olursa olsun onun ilgisini çekmeyecek. Bu durumda gişeye doğrudan yansıyacak. Özellikle günümüzde Holywood daha fazla para kazanmak için olabildiğince çocuklara yönelik süper kahraman filmleri çıkarıyorken, bu tarz çok belli güruha hitap eden bir film çıkarması neredeyse imkansız. Bunu ancak Türkiye'den biri yapabilir, arkaya sağlam bir bütçe alıp gerçekten kaliteli bir film çekip, Avrupa ve Amerikada olmasa bile Balkan, Afrika ve Asyada izlenebilecek bir film olabilir.
      +3
     • kingler
      kingler 11 Kasım 2019 - 13:20@dismacunlari istese senaryo uluslararası ilgi çekecek bir şekilde yazılabilir. bizi hiç ilgilendirmediği halde bir ingiliz ajanının filmini defalarca izliyoruz veya karikatürize edilmiş amerikan polisinin maceralarını. atamın sadece çanakkalede yaptıkları düzgün yazılmış bir savaş filmi içerisine pekala yedirilebilir. daha sonra film tutunca o çanakkaledeki adamın bir ülke kurmak için verdiği mücadele anlatılabilir. sonuçta bu adam gandi gibi bizi kendi toprağımızda yatırıp sken ingilizlerle kavga etmeyelim oturup bekleyelim eylem yapalım giderler demiş pasif bir karakter değil. ingilizine de postasını koymuş fransızına da... yunanı ermeniyi k*rdü zaten demiyorum. yani ben böyle düşünüyorum
     • dismacunlari
      dismacunlari 11 Kasım 2019 - 14:52@kingler İngiliz ajanı filmi izleniyor. Fakat bana kalırsa burada atladığın iki önemli detay var; Birincisi, basit bir içinde çok fazla mantık barındırmayan maksat aksiyon olsun diye çekilmiş senaryo filmi ile bir ülkenin kurucusu ve önderi olan bir adamın filmi aynı potada değerlendirelemez. İkinci olarak, evet biz İngiliz ve Amerikan filmlerini izliyoruz. Ama sorun onlar bizi izlemiyor. Eğer bu adamlar çıkıp mesela Abraham Lincoln'ın filmini yapsalar ki yaptılarda ve Türkiyede bile izlendi. Çünkü adamların kültürlerine merakımız var. Eğlence sektörü bu adamların elinde, teknoloji bu adamların elinde. Ondan dolayı onların külterlerine istemsiz olarak dahil oluyoruz. Git Avmlere bak her yerde Christmas ağaçları, geçtiğimiz ay Halloween temalı süsler, makyajlar. Kısacası İngilizler ve Amerikalılar kendi tarihlerini dünyaya çok rahat izletirler, çünkü bütün dünya zaten bu adamları takip ediyor. Ama bizim için aynı şey söz konusu değil. Sadece bizim için de değil, bir çok ülke için bu geçerli. Mesela temin de söylediğim gibi Kongo veya Arjantin olsun. Çıkıp -gerçe bilmiyorum bu adamların Atatürk gibi bir kurtacıları var mıdır ama misal olsun- Holywood çıkıp bu adamın filmini yapsa yüksek ihtimal Türkiyeye gelmeyecek bile. Ama çıkıp Lincoln'ın veya G.Washington'ın filmi yapılınca tüm dünya bakıyor bu neymiş diye.
    © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...