Terzi Fikri ve Fatsa Komünü - 32. Gün Arşivi (1980)

189 izlenme - 29 Ocak 2020
jagataii jagataii diyor ki;
1938’de Ordu’nun Fatsa ilçesine bağlı Kabakdağı köyünde doğdu. Yoksul bir çocukluk geçirdi. İlkokul sonrası bir terzinin yanında çırak olarak çalışmaya başladı.

1960’larla birlikte Türkiye İşçi Partisi’ne üye oldu ve aktif siyasete başladı. TİP’in Fatsa’daki örgütlenmesi için çalıştı.

Dev-Genç’le birlikte 6. Filo’ya karşı eylemlerde yer aldı. 1972’de THKP-C davasından yargılandı. Mahir Çayan ve yoldaşlarının Maltepe Askeri Cezaevi’nden kaçışı sonrası Karadeniz’e geçmelerine yardımcı olmakla suçlandı. 2 yıl kadar tutuklu yargılandıktan sonra 1974’te afla serbest kaldı.

Karadeniz bölgesindeki emekçilerin ve köylülerin içerisinde mücadele yürüttü. 1978-79’da “Fındıkta sömürüye son” mitinglerini örgütleyen isimlerden biri oldu.

1979’da Fatsa’da, CHP, AP ve MSP’nin iki katı oy alarak bağımsız belediye başkanı seçildi. Fatsa’yı halk komiteleriyle yönetmeye başladı. Komitelerle birlikte “Çamura son kampanyası, “Fatsa Halk Kültür Şenliği” gibi etkinlikler düzenledi. İlçede yol, su, kanalizasyon gibi sorunların halkın katılımıyla çözülmesi için adımlar attı. Geniş köylü kitlesinin katıldığı fındık mitingleri hayata geçirildi.

1980 Mayıs-Temmuz ayları arasında 50’nin üzerinde kişinin katledildiği Çorum Katliamı sırasında Başbakan Süleyman Demirel, tarafından “Çorum’u bırakın Fatsa’ya bakın” ifadeleriyle hedef gösterildi. Operasyon öncesi CHP, MSP, AP ilçe başkanlarının ortak basın açıklaması yaparak “Fatsa’da operasyon yapılacak bir şey yok. Huzur içindeyiz” sözleri yeterli olmadı.

Vali Reşat Akkaya’nın Ordu’ya atanmasıyla birlikte 11 Temmuz 1980’de başlatılan “Nokta operasyonu” ile gözaltına alındı. Hürriyet, operasyondan 2 gün önce “Fatsa’ya nokta operasyonu” başlığıyla harekatı duyurdu. TSK, ilçeye hücumbotlarla denizden baskın gerçekleştirdi. Harekata bir mekanize piyade taburu, üç jandarma komando birliği, il alay komutanlığı takviye birlikler, polis ve Vali Akkaya’nın kontrolündeki ülkücü militanlar katıldı.

Hayatının geri kalanı cezaevi koşullarında, işkenceyle geçti. 4 Mayıs 1985’te kalp kriziyle yaşama veda etti.
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: terzi fikri fikri sönmez fikri sönmez ağıt fikri sönmez kimdir fikri sönmez fatsa fikri sönmez belgeseli fatsa fatsa komünü fatsa komando fatsa komü...

Yorumlar

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • xeniusian
  xeniusian 29 Ocak 2020 - 15:54maraş ve çorum katliamları meclise taşınır ve ordan gür bir ses yükselir maraşı çorumu bırakın da fatsaya bakın fatsaya bu ses Süleyman Demirel'den başkası değildir.
  +2
  • kurbaavakdedi
   kurbaavakdedi 29 Ocak 2020 - 14:4680 darbesi ülkenin bütün ümitlerini bıçak gibi kesip attı, işte sonuç bugün ve 17 yıllık siyasal islamın adım adım yükselen faşizmi. kenan evren denen orospu çocuğu şerefsiz puştu toprak bile kabul etmedi.
   +2
   • kemalkılıcdaroglu
    kemalkılıcdaroglu 29 Ocak 2020 - 09:44Kenan Evren de yalan söylüyor şerefsiz
    +4
    © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...