Savaş İlanından Sonra Beyazıt Meydanı (1914)

1.684 izlenme - 22 Mayıs 2020
amon.goeth amon.goeth diyor ki;
Ecdadımız Osmanlı İmparatorluğu'nun , 7 Düvele savaş ilan ettiği andan hemen sonra Beyazıt Meydanındaki hareketlilik ve atalarımızın görüntüsü.
Kategori: Nostaljik
sitene ekle
Etiketler: osmanlı savaş ilanı beyazıt meydanı ecdad atalarımız

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • agah tasci
  agah tasci 22 Mayıs 2020 - 05:57Fon müziğiyle videonun bütün güzelliğinin, bütün dramatizminin içine etmek.
  +16
 • dismacunlari
  dismacunlari 22 Mayıs 2020 - 09:52Videodan 4 sene sonra : https://www.youtube.com/watch?v=YGvy379ZcSo

  7 düvele şavas ilan etmesi derken ? Hangi taraf kabul edersen o tarafla savaşa girip sonrada eline alan bir grup arap aşığı. Övünecek bir şey arıyorsanız o da kurtuluş şavasıdır.
  +14

Tüm Yorumlar

 • massarq
  massarq 22 Mayıs 2020 - 23:381 doların 25 kuruş olduğu zamanlar
  +2
  • ichtyanthropos
   ichtyanthropos 22 Mayıs 2020 - 17:16İlgi budalası trollün saçmasapan boş hamasetten ibaret açıklamasına ve bizzat Osmanlı zamanına bir kez olsun çalınmış olmayan tangırı tunguru çakma mehtere zaten herkes değinmiş, tekrar etmiyeceğim.

   Benim asıl komik bulduğum, videoyu yüklerken asil videonun sırf asıl yükleyeni belli olmasın diye videoyu sağından solundan kırpıp kestikten sonra yüklemesi.
   Asıl video (yükleyenin adı ve logosu ile):
   https://www.youtube.com/watch?v=h3E5mfvANNM

   Ezikliğin de böylesi yani :-)) . Güya inanır gibi yaptığı dininde kul hakkı diye bir kavram vardı, "Hakkü-n'nâs" diye. Hatta "Hakkü-n'nâs'ın hesabı, Hakkullah'ın hesabından yetmiş kat daha ağırdır" falan denir, güya inandığı dinde.
   +3
   • kemalkılıcdaroglu
    kemalkılıcdaroglu 22 Mayıs 2020 - 14:56Osmanlı daha 10 ay önce Balkan savaşında, bir zamanlar kendi eyaleti olan balkan devletciklerine yenlmiş, İşkodra'da Osmanlı bayrağını bizzat bir Osmanlı mebusu indirmişti.
    Gene de savaşa girmek zorundaydı zira Reval antlaşması artık bir sır değildi. Koca devlet, yıkık bir gergedan leşi gibi Avrupa devletlerince pay edilmişti ve en azından belki kazanırız diye ve otuz milyon altın markın hatırına Alman yanlısı olduk.
    Alman yanlısı demişken. Goben ve Breslau, adları değiştirilip, personeline fes taktırılınca, Enver paşa kabineye gelmiş ve demiş ki:
    -müjde, iki oğlumuz oldu. Sair Halim Paşa da cevap vermiş.
    -PEKİ BABALARI KİM.
    +4
    • edigemirza
     edigemirza 22 Mayıs 2020 - 13:197 düvele savaş ilan ettik sloganı size bugünlerde siyasi gelsede gerçekten savaş ilan ettiğimiz doğrudur. Harb-i Umumi ne demek bilmeyen adamların bunu böyle anlaması da gayet doğaldır. Bugün ülke adı almış tam 40 devletin Osmanlı İmparatorluğuna savaş ilan ettiği ilkokul kitaplarında dahi yazar. Savaş tek taraflı ilan edilmez. Bulgaristanında saf değiştirmesi ile bu sayı 41 olmuştur. İçimizde ki hainleri de bu sayıya katarsak durum gayet açıktır. Cepheye sürülsün sürülmesin karşıda ki düşmanın asker sayısı 42 milyondur. Bizim ders kitaplarında okutulmasa dhi bunun 4 milyonu sadece Amerikan ordusuna aittir. Osmanlıyı kabul etmemek Kuva-i Milliye paşalarınıda kabul etmemektir. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere. Zorunuza gitsede gitmesede Gazi Mustafa Kemal Atatürk bir Osmanlı subayıdır. Ve saçma sapan küfür edenler ile saçma sapan övenlerin olduğu 2. Abdülhamid tarafından o günün üniversite seviyesinde eğitim veren okullarından mezun olmuşturlar. Bu görselin öncesinde şu çağrı yapılmıştır. '' Ey Müslümanlar! Biliniz ki devletimiz, İslamiyet’in adüvvü canı olan Moskof, İngiliz ve Fransız Hükümetleri ile muharip bulunuyor. Emir-ul Müminin Hazretleri sizleri cihada davet ediyor.'' Şimdi burada neden TÜRK kelimesi geçmiyor diyecek olabilirsiniz. Onun için İmparatorluk ne demek iyice bilmeniz gerekiyor. Bu savaşlar neticesinde Rusları nasıl yenemedik? 3 askere bir tüfek düştüğü halde bu adamları nasıl dümdüz edemedik hesabı sorulası bir konudur. Donanması dahi olamayan kayıkları gemi sanan adamları karadenize nasıl gömemedik o da ayrı bir konudur. Neyse konun özüne dönecek olursak başlık doğrudur. Türk donanması 27 Ekim 1914 yılında Karadenize açılır. 29 Ekim 1914 sabahı Sivastopol limanlarını topa tutar. 1 Kasım 1914 yılında Ruslar doğu cephemize taruza başlar. 3 Kasım 1914 İngiliz ve Fransı karma donanması Çanakkale tabyalarına top atışı düzenler. 11 Kasım 1914 yılında Osmanlı İmparatorluğu bahsi geçen devetlere karşı savaş ilan eder. Neden başarılı olduk, neden olamadık falan bunlara girerseniz işin içinden çıkamazsınız. Osmanlı İmparatorluğunu küçük görmek, alay etmek falan da sizi marjinal yapmaz. Kaldı ki bu mirası kabul etmese Atatürk etmezdi. İmparatorluğun savaş tazminatlarını ödemezdi. Tarih bizimdir. İyisi ve kötüsü ile. Önemli olan da bundan ders çıkartmaktır. Hani bok atıyorsunuz ya, arap sevici diyerek kızıyoruz ya buraya yorum yazanlar kaçınızın adı Türkçe ? Önce bunu sorgulayın ve sonra bunu bir de aile büyüklerinize sorun.
     +3
     • farafilli
      farafilli 22 Mayıs 2020 - 14:10Dünya'da ne kadar monarşi varsa hepsinin canı cehenneme sevmiyorum, sevmek zorunda kıyım? Bu arada adım Türkçe oldu mu?
      -1
    • 09mu10mu
     09mu10mu 22 Mayıs 2020 - 12:52bunların hepsi öldü. hiç ölmeyeckmiş gibi yaşıyoz.
     +5
     • asduskun
      asduskun 22 Mayıs 2020 - 23:05Bu hariç https://m.haberturk.com/son-dakika-korona-rekoru-400-torunlu-125-yasindaki-nine-korona-yi-yendi-haberler-2686642-amp
      +3
    • sahibeda
     sahibeda 22 Mayıs 2020 - 10:44videoyu ekleyen götoş hayal aleminde hala
     +6
     • dismacunlari
      dismacunlari 22 Mayıs 2020 - 09:52Videodan 4 sene sonra : https://www.youtube.com/watch?v=YGvy379ZcSo

      7 düvele şavas ilan etmesi derken ? Hangi taraf kabul edersen o tarafla savaşa girip sonrada eline alan bir grup arap aşığı. Övünecek bir şey arıyorsanız o da kurtuluş şavasıdır.
      +14
      • sadiak
       sadiak 22 Mayıs 2020 - 14:26Koskocaman cihan imparatorluğunu yıkıp yerine anadoluda küçücük bir ülkeye sıkıştırıldık üstüne üstlük bir gecede dilimiz değiştirildi dinimiz değiştirilmeye çalışıldı. Sen o arap aşıklarına kurban ol, sende ingiliz aşığısın gavur aşığısın kafir aşığısın o zaman. Şimdi Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde o eski Saray ruhu, imparatorluk ruhu , hilafet ruhu diriliyor. TÜm dünyadaki mazlum müslümanlar el açıp önce Allah'a sonra Recep Tayyip Erdoğan'a dua ediyor. Açın gözünüzü artık.
       -11
     • agah tasci
      agah tasci 22 Mayıs 2020 - 05:57Fon müziğiyle videonun bütün güzelliğinin, bütün dramatizminin içine etmek.
      +16
      • top.osman
       top.osman 22 Mayıs 2020 - 04:547 düvele savaş mı ilan etti 7 düvele müttefiklik mi lan etti siktir git tarihini araştır önce mk
       +12

       Popüler İçerikler

       © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...