Albay Reşat Çiğiltepe - Kısa Belgesel Filmi

240 izlenme - 29 Haziran 2020
Reşat Çiğiltepe (1879, İstanbul - 27 Ağustos 1922, Çiğiltepe, Sandıklı), Türk asker. Büyük Taarruz sırasında Çiğiltepe'yi söz verdiği saatte alamaması üzerine intihar etmiş ünlü komutandır. Reşat Paşa, I. Dünya Savaşı'nda üstün kahramanlıkları ile dikkat çekti. Türk Kurtuluş Savaşı sırasında yarbay rütbesi ile I. ve II. İnönü ve Sakarya muharebelerine katıldı. Son olarak 57. Tümen Komutanlığı görevine atandı. Büyük Taarruz'un ikinci gününde Çiğiltepe'yi geri alma emrini Başkomutan Mareşal Gazi Mustafa Kemal Paşa'ya söz verdiği sürede gerçekleştiremeyince intihar etti. Ölümünden sonra Kırmızı Şeritli İstiklâl Madalyası ile onurlandırıldı. Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından ailesine "Çiğiltepe" soyadı verildi.
Kategori: Komik
sitene ekle
Etiketler: sinanpaşa belediyesi hasan akkaya anadolu produksiyon reşat çiğiltepe

Yorumlar

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • Ericc
  Ericc 30 Haziran 2020 - 13:16Reşat Çiğiltepe Ziya Paşa'nın oğludur. Evet bildiğimiz tanzimat dönemi edebiyatçısı fikir ve devlet adamı Ziya Paşa'nın. Ziya Paşanın hayatına baktığınızda Osmanlıda ilk batılılaşma fikirlerini, laik ve aydın fikirleri ortaya atan 3 kişiden biri olduğunu görürsünüz. Hatta sırf fikirleri için avrupaya kaçmak zorunda kaldığını bozuk düzeni tüm baskılara rağmen eleştirdiğini de görürsünüz. Reşat Çiğiltepe vatanseverlikte babasıyla yarışmış.
  +7
  • Bill187
   Bill187 30 Haziran 2020 - 00:46Başkomutanımızın önderliğinde, yabancı kurmay heyetlerin 6 ayda geçilemez dedikleri Yunan savunmasının en güçlü olduğu yere, kaz uçuran tepesi direnek mevziine saldırıp 6 saatte cepheyi atalarımız bu inançla yarmıştı, ruhu şad olsun..
   +4
   • rontcurobot
    rontcurobot 29 Haziran 2020 - 23:18Onurlu bir komutanımızmış mekanı cennet olsun. Yalan söylemenin, söz verip sonra salağa yatmanın olağan olduğu bi memleket için savaştı.
    +9

    Popüler İçerikler

    © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...