Bu sitede yazı okumak belki çok cazip gelmiyor olabilir. Ancak okudukça kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz bir yazı sunuyorum size. -aaa bu benim- diyecek çok kişi vardır diye düşünüyorum.

DUNNING-KRUGER Sendromu

Televizyon izlerken birilerine bakıp da "Ya bu adam bu sığlıkla nasıl buralara kadar gelebilmiş" diye düşündüğünüz oldu mu hiç?

Ya da işyerinizde sizinle aynı ya da daha üst aşamada bir görevde olan bazıları, sizde büyük bir şaşkınlık uyandırdı mı?; onlara bakıp "Bu cahillik, kendini bilmezlik nasıl fark edilmez?" diye iç geçirdiniz mi? Justin Kruger ve David Dunning adlı iki ABD'li bu hissi çok yaşamış olacak ki, iki psikiyatri uzmanı, 10 yıl kadar önce bir teori ortaya attı:"Cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır."

Ve bunun üzerine bir araştırma başlatıldı. Fizyolojik ve zihinsel alanda yapılan çeşitli uygulamaların sonucunda şu bulgulara ulaşıldı:

* Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler.* Niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma eğilimindedir.* Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan da acizdirler.* Eğer nitelikleri, belli bir eğitimle artırılırsa, aynı niteliksizinsanlar,niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar.

Bitmedi...

Cornell Üniversitesi'ndeki öğrenciler arasında bir test yapıldı ve klasik "Nasılgeçti?" sorusuna öğrencilerden yanıtlar istendi...

Soruların yüzde 10'una bile yanıt veremeyenlerin "kendilerine güvenleri"müthişti.Onların "testin yüzde 60'ına doğru yanıtverdiklerini" düşündükleri; hatta "iyi günlerinde olmaları halindeyüzde 70 başarıya bile ulaşabileceklerine inandıkları" ortaya çıktı.

Soruların yüzde 90'ından fazlasını doğru yanıtlayanlar ise "en alçak gönüllü"deneklerdi; soruların yüzde 70' ine doğru yanıt verdiklerini düşünüyorlardı.

Tüm bu sonuçlar bir araya getirildi ve Dunning-Kruger Sendromu'nun metni yazıldı:

"İşinde çok iyi olduğuna" yürekten inanan 'yetersiz' kişi, kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve aslında yapamayacağı işlere talip olmaktan hiçbir rahatsızlık duymaz! Aksine her şeyin hakkı olduğunu düşünür!

Ancak bu 'cahillik ve haddini bilmeme' karışımı mesleki açıdan müthiş bir itici güç oluşturur.'Eksiler' kariyer açısından 'artıya' dönüşür. Sonuçta, 'kifayetsiz muhterisler' her zaman ve her yerde daha hızlıyükselirler...

Bu arada, gerçekten bilgili ve yetenekli insanlar çalışma hayatında 'fazla alçakgönüllü' davranarak öne çıkmaz, yüksek görevlere kendiliklerinden talip olmaz,kıymetlerinin bilinmesini beklerler... Tabii beklerken kırılır, kendilerini daha da geriye çekerler... Muhtemelen üstleri tarafından da 'ihtiras eksikliği' ile suçlanırlar...

Ne olur fazla mütevazi olmayın!...

Siz de çevrenize şöyle bir bakın" diyeceğim ama eminim bu satırları okurken bile aklınızdan bir dolu yüz, bir dolu isim geçti...Bence Dunning ile Kruger'in, bu çalışmalarıyla 2000'de, Nobel yerine Harvard Üniversitesi'nin Ig Nobel'ini alma nedeni "cahil olmamalarıydı".

Gönlümün Nobelini bu ikiliye vererek yazımı Bertrand Russel'in birsözüyle bitiriyorum:"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır."

Dunning - Kruger Sendromu

9.022 kez bakıldı - 02 Şubat 2011
sophones sophones diyor ki;
Kategori: Ciddi
Etiketler: dunning-kruger sendrom hayatı
7 02 Şubat 2011

Yorumlar

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • lifeisunfair
  lifeisunfair 10 Ağustos 2011 - 02:13bir de yazının ece temelkuran'nın yazısından bir alıntı olduğunu da belirtmek lazım sanki. http://tinyurl.com/62qukpd [ispiyonla] [cevap yaz]
  +2
  • calmahatirasivardi
   calmahatirasivardi 06 Temmuz 2011 - 13:56oldukça iyi [ispiyonla] [cevap yaz]
   +1
  • lemmykilmister
   lemmykilmister 06 Şubat 2011 - 01:27eline sağlık. [ispiyonla] [cevap yaz]
   +3
  • kduzen
   kduzen 04 Şubat 2011 - 19:00Güzel bir yazı, teşekkürler sophones. [ispiyonla] [cevap yaz]
   +3
  • Popüler İçerikler

   1. sshyzhe
   109
   2. buyur
   61
   43
   39
   5. exixiz
   27
   22
   8. Olcays1
   8
   PUANLAMA?
   © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...