Picasso - Guernica

çağrı vodvil çağrı vodvil diyor ki;
Guernica, Pablo Picasso tarafından 1937'de yapılan, İspanya İç Savaşı sırasında Nazi Almanyası'na ait 28 bombardıman uçağının 26 Nisan 1937'de İspanya'daki Guernica şehrini bombalamasını anlatan, 7,76 m eninde ve 3,49 m yüksekliğinde anıtsal tablodur. Saldırı sırasında 250 ila 1.600 kişi hayatını kaybetmiş, çok daha fazla sayıda kişi de yaralanmıştı.Tablonun siyah beyaz oluşuyla, o dönemdeki gazetelerde yayımlanan fotoğraflara yakınlık sağlanmış, ayrıca savaşın yarattığı cansızlık vurgulanmıştır.

Guernica'da, acı çeken insanlar ve hayvanlar ile kaos içindeki yıkılmış binalar betimlenmiştir.

-Tüm sahne bir odanın içindedir, sol tarafta yer alan büyük gözlü boğa, kucağındaki ölü çocuğa ağlayan bir kadının üzerinde durur.

-Resmin merkezinde acı içinde yıkılmak üzere olan, mızrakla vurulmuş bir at bulunur. Atın burnu ve üst dişleri, bir insan kafatası şeklindedir.

-Atın altında bir askerin parçalanmış cesedi vardır. -Asker, üzerinde çiçeklerin büyüdüğü kırılmış bir kılıç tutmaktadır.

-Acı çeken atın üzerinde, göz şeklindeki çıplak bir ampül parlamaktadır.

-Atın sağ üst tarafında, bu vahşi sahnelere tanıklık ederek camdan içeri girmekte olan, korku dolu bir kadın figürü vardır. Kadın, elinde yanan bir gaz lambası taşır.

-Korku içindeki bir başka kadın sağdan yalpalayarak merkeze doğru ilerlemektedir. Kadın, parlayan ampüle boş gözlerle bakmaktadır.

-Boğanın, atın ve çocuk için ağlayan kadının dilleri olarak çizimiş olan hançerler çığlıkları simgeler.

-Sağ uçta, dehşet içinde kollarını kaldırmış bir adam, yukarıdan ve aşağıdan ateşlerle sarılmıştır.

-Resmin sağ ucunda, açık bir kapıyla sonlanan siyah bir duvar vardır.
Kategori: Sanat
sitene ekle
Etiketler: picasso guernica
11 11 Şubat 2011
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

  • buceador
    buceador 11 Şubat 2011 - 15:02Teşekkürler.Hem tarihsel hem de sanatsal bir içerik paylaşımı olmuş. Hayat hep geyikle-kakarakikiriyle geçmez-geçmemeli.
    +7
    © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...