City Lights (1931) - Charles Chaplin (82 Dakika)

63.575 izlenme - 10 Temmuz 2011
brk1809 brk1809 diyor ki;
Charles Chaplin'in yapımcılığını, yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği 1931 yapımı sessiz bir filmdir. Chaplin aynı zamanda filmin müziklerini de bestelemiştir. "Şehir Işıkları", 1991 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir..

Konu :


Charlie, sokaklarda amaçsızca dolaşırken çiçekçi bir kızla tanışır. Kızın gözlerinin görmediğini fark edince son parası ile ondan çiçek alır. Parasının üstünü beklerken onların hemen yanında zengin bir adam arabasına binip uzaklaşır. Kız o sırada bu arabasına binip uzaklaşan kişiyi para üstü vermeye çalıştığı Charlie sanır ve arkasından seslenir. Kızın haline acıyan Charlie sesini çıkartmaz ve parasını kıza bırakıp sessizce uzaklaşır.

Kızdan bir hayli etkilenen Charlie romantik hayaller ile yalnız kalabileceği bir yere gider fakat oradaki bir adam kendini suya atıp intihar etmeye çalışınca onu kurtarmak zorunda kalır. Kurtardığı adam zengin bir alkoliktir. Kendisini kurtaran Charlie'yi en yakın dostu ilan edip bütün gece bardan bara dolaştırır; sabah da evine götürür. Bu sırada işe gitmekte olan çiçekçi kıza rastlarlar ve Charlie arkadaşından aldığı parayla onun tüm çiçeklerini satın alır. Ayrıca arkadaşının lüks arabasıyla kız evine bırakır. Tüm bunlar kızın onun zengin olduğu kanısını iyice kuvvetlendirir. Arkadaşının evine dönen Charlie baş uşak tarafından kovulur; zira ayılan ev sahibi artık Charlie'yi tanımamaktadır.

Yine beş parasız dolandığı bir gün körkütük sarhoş olan zengin adama rastlar ve coşkuyla karşılanır. Adam onu evindeki bir partiye götürür. Orda yanlışlıkla düdük yutunca parti komik olaylara sahne olur. Sabah Charlie ile aynı yatakta uyanan zengin adam onu yine hatırlamaz ve onu evden attırır. Charlie de kızın evine gider ama onu hasta bulur. Kirasını bile ödeyemeyen kıza yardımcı olmak için iş bulur ama kovulur. O da boksör olarak şike yapıp para kazanmaya çalışır. İşler umduğu gibi gitmeyince fena halde dayak yer. Çaresiz bir halde dolaşırken yine zengin arkadaşına rastlar, onun verdiği tüm parayı kıza götürür. Bu para kızın göz ameliyatı içindir. Kızın gözleri açıldığında onun hayallerindeki gibi biri olamayacağını bildiğinden bir süre uzaklarda olacağını söyleyip gider. Daha sonra hapse girer.

Çiçekçi kız ise artık görmektedir ve Charlie' nin verdiği para ile bir çiçekçi dükkânı açmıştır. Aylar sonra perişan bir halde dışarı çıkan Charlie, çiçekçi kızın dükkanının bulunduğu kaldırımlarda yürürken çocuklar onunla dalga geçer. Çocukların onunla dalga geçmesini izleyen kız tanımadığı bu perişan haldeki serseriye acır, onu yanına çağırıp biraz para vermek ister. Charlie istemeyince parayı zorla onun eline tutuşturmaya çalışır. Ona dokununca ellerinin şeklinden onu tanır. Kendisini tanıyan bu genç kıza utangaç bir gülümseme ile karşılık veren Charlie'nin bu görüntüsü ile film sona erer.


İçerik Alıntısı: Vikipedia
Kategori: Nostaljik
sitene ekle
Etiketler: city lights şehir ışık90ları charles chaplin 1931 full
14

Yorumlar

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • balrog33
  balrog33 18 Temmuz 2011 - 14:44çok güzel bir film aynı senaryo enbüyük şaban filminde vardır ve kemal sunal baş rolde oynamıştır
  • charles plankton
   charles plankton 12 Temmuz 2011 - 02:19Muhteşem bir film, daha çok charlie chaplin filmi bekliyoruz..
   +8
   • salpa
    salpa 11 Temmuz 2011 - 03:51Bu film aynı zamanda Charlie Chaplin'in son sessiz ve aynı zamanda Şarlonun son filmidir.Aslında f,lmlerde ses teknolojisi kullanılmaya başlanmış ancak Charlie Chaplin Şarlo karakteri nedeniyle sesli film çekmeyi reddetmiştir.Mükemmel bir film bu arada Bedava Müzik in yapmış olduğu tespit çok doğru Kemal Sunal filmleri şarllonun filmlerinden araklamadır.Ama ikiside mükemmeldi benim gözümde mümkünse altına Hücumu da izleyin derim :)
    +1
    • orlando0
     orlando0 11 Temmuz 2011 - 00:28Bu filmi buradan, bu görüntü kalitesiyle izleyen; Pulp Fictionu türkçe düblajla izleyenden daha gerizekalıdır zira Charlie Chaplin' in sağ kaşını kaldırması bile keyif verir en azından dvd kalitesinde izlenmelidir.
     -12
     • bedavamuzik
      bedavamuzik 10 Temmuz 2011 - 18:35Türkçe izlemek için Kemal Sunal'ın En Büyük Şaban filmi izlenebilir bire bir aynı konudur.
      +9

      Popüler İçerikler

      © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...