Hayalim Büyüktü Yüreğimden

Evet, o gün gelmişti. 3 sene boyunca hazırlandığım, belki de hayatımı etkileyecek en büyük sınav yarındı. OKS dedikleri sınav.
Bu sınava 3 senemi verdim. Hayatımda geçirebileceğim en güzel yıllarımı, gençliğimi verdim. Çalıştım, çabaladım. O dünyaca meşhur Galatasaray Lisesi’ydi hedefim. Hayatım belki de bu sınava bağlıydı.
Gece erkenden yattım, hiç alışık olmadığım gibi. Gerçi uzun süredir kendimi alıştırmak için erken yatıp erken kalkıyordum ancak o gece bir gram dahi uyuyamadım heyecandan. Sabah 7’de kalktım. Annemlerle uzun uzun konuşup tartışmıştık. Sınava tek başıma gitmek istiyordum ve istediğimi de aldım. Sınav kağıdım, nüfus cüzdanım, üç şişe suyum ve kalemlerimi alarak bindim otobüse. Oturdum. Yoldaki tek eğlencem, sınav kağıdımı okumaktı. Adı: Zafer , Soyadı: Kılıç, Okulu: Beyoğlu Atatürk İlköğretim Okulu. Ayrıca sınava hangi sınıfta ve sırada gireceğim de yazılıydı bu kağıtta.
Otobüsten indiğimde saat dokuzu çeyrek geçiyordu. Erken gelmiştim ancak en azından çok sevdiğim çaydan bir bardak olsun içebilecektim.
Bizi içeri aldıklarında saat ona çeyrek vardı. Sırama oturdum, sularımı sırama koydum, kalemlerimi 10. Kez açtım ve belgelerimi masanın bir köşesine koydum. Sınav başlamıştı.
Evet, sınavım çok iyi geçmişti ama ben pek iyi bulmadım kendimi. İstiklal Caddesi’ndeki büyük kapılı okula girebilecek miydim, bilmiyordum.
Sonuç kağıdım elime ulaştığında da düşüncemde haklı çıkmıştım. 484 puan almıştım. İyi mi değil mi kestiremedim keza geçen sene Galatasaray Lisesi en az 487 puanla öğrenci almıştı.
Tercihlerimi yaptım. Kazanamayacağımdan ürktüğüm için Galatasaray’ı 3. Sıraya yazdım. 1. Sırada HASAL, 2.Sırada Burak Bora vardı.
Sonraki hafta, HASAL’a kabul kağıdım elime ulaştı. Taban puanların da yazılı olduğu bu kağıtta Galatasaray Lisesi’nin solundaki 483 puanı görünce yıkıldım.
O an anladım ki, yüreğim hayallerim kadar büyük değilmiş.

Emre Can SANCAR

4 18 Temmuz 2011
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • olgacc
  olgacc 05 Ağustos 2011 - 13:31güzel kurgulanmış her gencin başına gelin bişey [ispiyonla] [cevap yaz]
  +3
  • emrcnsncr
   emrcnsncr 18 Temmuz 2011 - 18:58olay gerçek değildir. [ispiyonla] [cevap yaz]
   +3
  • witchase
   witchase 18 Temmuz 2011 - 11:42olayın doğruluu gerçekliği nedir bilmiyorum ama "büyük sözü dinlemek" diye bir şey vardır ayrıca her sınava hazırlanan öğrencide bilir ki en üste hayal yazılır kazanamayacağını bilsen de yazılır madem yazacak yerin vardı 3. sıraya koyacak pek ala ilk sırayada yazabilirdin. sınav ve tercih konusunda ne olursa olsun bi bilenden akıl almak da fayda vardır bu da bunu okuyanlara bi nasihat olsun bildiğin "ölü tercih" denen şeyi yapmışsın. hasal'a gelince kardeşim ordan mezun bi galatasaraylı olamasanda emin ol hasaldan da alacağın çok fazla şey vardır istanbulun en kaliteli okullarından birisi sende biliyorsundur bunu. kardeşim şimdi tıp öğrencisi ve sınıf arkadaşlarından bi hastane açmaya yetecek kadar fazla sayıda tıp kazanan var. benim zamanımda ek yerleştirme falan die bişi vardı ben de kardeşimde kazandığımız okullardan başka okullara kayıt yaptırabilmiştik yedekler medekler falan işte. sen şimdi bi büyük olarak benim sözümü dinle önce, sonrada git dershanene hocalarından yardım iste eğer çok geç olmadıysa.

   offf harbi sıktım dimi ...
   [ispiyonla] [cevap yaz]
  • © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...