Alkışlarlayaşıyorum Belgesel Kuşağı Sunar - Tahtacı Fatma

hoanes hoanes diyor ki;
Yalınlığı, saflığı, samimiyeti 28 dakikaya sığdırabilen bir belgesel. Üzerine fazla şey söylemek zor. Vaktiniz varsa şiddetle tavsiye ederim.

"Çok aydın fikirliyiz. Ama fakir misin; 5 tane kitap yutsan, cahilsin. Var mı pulun? Cümle alem kulun. Yok mu pulun? Cehennemdir yolun."

1979 Uluslararası Çocuk Yılı vesilesiyle gerçekleştirilen Tahtacı Fatma belgeseli, 12 yaşındaki bir "tahtacı" kızının Toroslar’da yaklaşık 2000 metre yükseklikteki ormanlarda çok zor koşullar altındaki yaşamını, özlemlerini ve bilinç altındaki bir büyük "korku"yu yansıtıyor.

Yurdumuzdaki çocuk işçilerin az bilinen ama yaygın dramını Tahtacı Fatma ile simgelemeyi ile amaçlayan belgesel, aynı zamanda, Orman Bakanlığı hesabına ağaç kesimi ve tomruk nakli işinde çalışan, sosyal güvenceden yoksun, unutulmuş bir emekçi grubunun sorunlarını irdeliyor.

Belgeselde tahtacılar’ın günlük yaşamlarının yanı sıra, tahtacı folklorünün en önemli öğelerinden biri olan Semah Oyunu da sergileniyor.

Tahtacı Fatma, Uluslararası 3. Balkan Film Festivali Birincilik Ödülü (1979), Uluslararası Şam Film Festivali Gümüş Kılıç Ödülü (1979), Antalya Film Festivali Altın Portakal Ödülü (1979) ve T.C. Kültür Bakanlığı Kısa Film Yarışması Birincilik Ödülünü (1979) kazandı.

Yönetmen: Suha Arın
Yönetmen Yrd. ve Kurgu: Nesli Çölgeçen, Cemal Karman, Kemal Sevimli, Yalçın Yelence
Görüntü Yönetmeni: Hasan Özgen
Kamera: Savaş Güvezne
Müzik düzenleme: Mehmet Erenler, Nevit Kodallı
Format: 35 mm Renkli Film
Süre: 28 dk.
Yapım Yılı: 1979
Kategori: Sanat
sitene ekle
Etiketler: tahtacı fatma suha arın belgesel ağaç orman
65 17 Temmuz 2011
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • arapulas
  arapulas 17 Temmuz 2011 - 14:21sene 1979 toroslarda bir dağ başı ortaokulu yeni bitirmiş çocuk haksızlıklara isyan ediyor,eğitim sisteminde ki çarpıklığın farkında ve ahmet kara isminde bir emekçi hak diyor hukuk diyor sendika diyor ve yıllar yılları kovalıyor sene 2010 31 yıl sonra zonguldak'ta bir madende emekçiler kara toprağın altında kalıyorlar,diri diri gömülüyorlar ve koskoca çalışma bakanı diyor ki 'madenciler güzel öldü' ve aynı sene niğde'de bir üniversite talebesine soruyorlar 'dinazorların nesli tükeniyormuş, fikriniz nedir?' ve talebe cevap veriyor 'bence allahın dediği olur.nesilleri tükeniyorsa bırakın tükensin bence allahın bir bildiği vardır.'. memleket gelişiyor,uzay çağını yakaladı,marsa gidiyor diyenlere ithaf olunur bu video ne yazık ki gelişme demek yolla,telefonla bilgisayarla olmuyor. neyse yakında zaten şemsiyeyi götümüzde açacaklar, o zaman anlar ne demek istediğimi hala anlayamayanlar.
  +24
 • noobsaibot07
  noobsaibot07 20 Temmuz 2011 - 03:56Bilmeyenler için...Tahtacı...Ege ve Akdeniz bölgesinin Türkmen Alevileridir...Bende Antalya Tahtacılarındanım
  +19

Tüm Yorumlar

 • ssatrap
  +1
  • panicattackedme
   +2
   • caretcan
    caretcan 27 Şubat 2013 - 23:24Tahtacı fatmayı görünce annemi görmüş gibi oluyorum annemde babamda bu şekilde dağlarda büyümüş. Bu belgesel gerçekten çok ama çok önemli benim için bizim kültürümüz sözlü kültür bir yazısı bir kitabı yok ama bu belgesel bize büyüklerimizin anlattığı yaşam tarzı, hala bu hayatı yaşayan insanlar var ama kesim işi az olduğu için az sayıda insan. Ama tahtacılar hala tahtacı bu yüzden köyümün yarısı hala bizim bıçkı dediğimiz tomruk ve kereste işleyen atölyelerde fabrikalarda çalışıyor.
    +2
    • airman78
     airman78 27 Şubat 2013 - 21:25adaletini sikeyim dünya
     +2
     • oblazkove
      oblazkove 16 Ocak 2013 - 12:45Tahtacı Fatma neredeyse annemle yaşıt,eğer annem o tahtacı kız olsaydı bende bir tahtacı olur giderdim şimdiye.Yaşananlar çok zor,o kadar zorluğa inat hayata öyle tutunuyorlar ki gerçekten mutheşem, aynı durumda ben olsaydım bu yükü kaldırabileceğimi pek sanmıyorum.Helal size Tahtacılar...
      +2
      • evidence
       evidence 28 Kasım 2012 - 04:34sicim sicim akıyo engelleyemiyosun..
       +1
       • holidildo
        holidildo 25 Eylül 2012 - 11:28İzlemeye utandım, kendimden utandım, insanlığımdan utandım...
        +3
        • ckalender
         ckalender 30 Eylül 2011 - 11:26söylenecek ne varsa söylenmiş. benim merak ettiğim geçen otuziki yıldan sonra değişen nedir, kırk yaşını aşmış Fatma'nın hayalleri ne oranda gerçekleşmiş ve Fatma şimdilerde nerelerde ve nasıl yaşıyor?
         +8
         • yigithacioglu
          yigithacioglu 20 Eylül 2011 - 23:11Bazı düşüncelerimin üzerine bu belgeseli izledim...Dışardan bakınca senden benden ne kadar farklı insanlar değilmi?


          Bence dünyanın en zengin insanları onlar...Sırf ormancılık ile zor şartlar altında çalışan abilerimiz büyüklerimiz değil , kağıt toplayanı çöp toplayanıda çok zengin , kısacası aynı noktadan yola çıkmış yolunu gayrımeşru seçmiş olup cok yuksek meblalara hükmeden bok çuvallarını görünce değil , ben böyle emegini göze sokan insana dönüp 2 kez bakıyorum...Allah herkezin yardımcısı olsun...
          +4
          • demirkanat
           demirkanat 18 Ağustos 2011 - 12:53yürekleri ellerinde yüce insanlar benden daha mutlu olmanız dileğiyle.
           +6
           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...