Dr. Strangelove - Final Sahnesi

1.367 izlenme - 24 Temmuz 2011
tırtkadın tırtkadın diyor ki;
Tam adı olan "Dr. Strangelove Or: How I Learned To Stop Worrying And Love The Bomb" ,sinema endüstrisinin büyük üstadlarından Stanley Kubrick yapımı 1964 yılına ait bir filmdir.IMDB'de aldığı 8.6lık puanla tüm zamanların en beğenilen filmlerinin 34.sırasında bulunmaktadır.Filmde ,Alman nazisinden kaçıp Amerikaya gelen Dr.Strangelove ile beraber 3 ana karakteri canlandıran Peter Sellers,gösterdiği performansla aynı sene Oskar ödüllerinde en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştır.
Filmin konusu ise kısaca şöyle:Soğuk Savaş döneminde Ruslara saldırmak için bahane aramakta olan çılgın general Jack D. Ripper,Pentagondan habersiz bir şekilde Amerikaya ait nükleer bombalarla yüklenmiş,Rus sınırında devriye uçuşları yapan savaş uçaklarına saldırı emri verir.
Bunu haber alan Amerikan Başkanı Pentagon'daki danışmanlarıyla bir toplantı yaparak durumu değerlendirir. Savaş yanlısı general Turgidson bu durumun Komünizmle hesaplaşmak için güzel bir fırsat olduğu görüşündedir.
Durumu düzeltmek için Pentagona .öağrılan Rus büyükelçisi DeSadesky, Amerikan makamlarına Rus savunma teknolojisinin geldiği son noktanın ürünü olan 'Doomsday Device'dan bahsettiğinde ve Başkan'ın danışmanlarından eski Nazi bilimadamı Dr. Strangelove buluşun varlığını onayladığında durum daha da tehlikeli bir hal alır; 'Doomsday Device', SSCB'ne yapılacak herhangi bir nükleer saldırıda dünyadaki tüm canlıların yok olmasını sağlayacak bir karşı tehtid silahıdır...
Kategori: Film
sitene ekle
Etiketler: dr strangelove garipaşk stanley kubrick peter sellers

Yorumlar

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • evidence
  evidence 01 Nisan 2012 - 20:27ayrıca peter sellers ömrü boyunca oskar alamamıştır düzelteyim..
  +1
  • evidence
   evidence 01 Nisan 2012 - 20:25peter sellers 3 farklı rolde oynamış yine muhteşem oyunculuğunu ortaya koymuştur
   • yönetmenin yatağı
    yönetmenin yatağı 25 Temmuz 2011 - 18:2603:57'de sovyet diplomata tikkayt.
    +1
    © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...