Herkeste bir taç vardı. Ama bu fırtınayı yapan mistik taç kimdeydi diye kara kara düşünüyordu geminin kaptanı Stansfield. Kafasındaki tacında küçük bir gemi motifi vardı.Kafasının içindeyse hin düşünceler dolanıyordu. iki mistik tacdan birisi bu gemide, o tacı bulmalıyım dedi kendi kendine. Kapısının önünden gürültü gelmeye başladı. 'İçeri girmeliyim, kaptanla konuşmalıyım!' diyordu genç bir ses. Kaptan gür sesiyle içeri girmesini söyledi. Kas yığını olan kölesi gencin önünden çekildi. Genç odaya girdi. Kalbinin çarpış seslerini duyabiliyordu, kaptana doğru yaklaştı. Kaptan: "Daha fazla yaklaşma, ne konuşacaksan konuş." diye kükredi. Genç biraz soluklandıktan sonra:"Lanetli tacın kimde olduğunu biliyorum!" dedi.

-Bir zaman önce-

Uçsuz bucaksız olan okyanusu izliyordu Lamse. Kısa saçları mavi gözlerine geliyordu. Vücudu yaşıtlarına göre daha çabuk olgunlaşmıştı. Ergenliğe diğer kızlardan önce girdiği belliydi.

Geminin, geçtikten sonra bıraktığı ize bakıyordu. Kuduz birinin ağzından çıkan köpük gibiydi. Beyaz köpüklerin arasında kırmızı bir şey parladı. Dikkatle bakınca bunun bir tac olduğunu farketti. Heyecandan aklını çıldırcak gibi oldu. Okyanusa atlasam mı atlamasam mı ikilemesinin arasından sıyrıldı ve aşağıdaki köleye bağırdı: “Tacım düştü. Yakala onu.”. Köle beline iği bağladığı an düşünmeden kudurmuş denize atladı. Kırmızı tac görülmeyecek gibi değildi. İnsanın gözünü alıyordu. Birkaç kulaç attıktan sonra ip belini sıkmaya başladı. Sımsıkı sardığı ipten bıçak darbesiyle kurtuldu. Taca ulaşmıştı sonunda. Geri dönmesi zor olacaktı. Kızın sesini duyuyordu.

Birilerine daha bağırıyordu. Ardından birinin daha denize daldığını gördü. Adamın elinden tuttu. Yavaşça yukarı doğru çıktı. Kızıl tac, bir kölenin elinde sönük kalıyordu. Bir kölenin en büyük arzusu bir çırpıda koparıldı elinden. Kurtarıcı, tacı kıza iade etti. Kız teşekkür dahi etmeden uzaklaştı. kurtarıcı göz ucuyla köleyi süzüyordu. Uzun saçı vardı kölenin. Saçının ön tarafında bir tutam beyaz vardı. Alnında bir çizik dahi iz yoktu. Bu adam bir köle değil miydi yoksa?

Köleler, köle olmadan önce normal insanlardır. Bir suç işleyen kişi suçun büyüklüğüne göre küçük veyahut büyük çizikle cezalandırılırdı. Artık bu kişinin bir ismi olmazdı. Köle sıfatıyla anılırdı. Kurtarıcı, köleye ismini sordu. Kölenin ağzından buruk sesle “Zaza” adı çıktı.Kız tacı taktığı an bayılmıştı. Arkadaşları onu odasına çıkardı. Bir müddet dinlendikten sonra ayağa kalktı. Tacı taktı. Dışardaki güneşli hava, tahtını zifir bulutlara bırakıyordu. dışardan bir gök gürlemesi duydu. Ardından daha hırslı bir gök gürlemesi daha. Şimşek sesleri geliyordu. Kısa süre sonra alarm zili çalmaya başladı. Kapısı bir anda açıldı. Sevgilisi Zapotaç ve kız kıza sohbet etmekten hoşlandığı Qala kapıda belirdi. Zapotaç: “Kaptan alarm verdi, çabuk ol!”. Qala: “Demek sonunda, bir tac sahibi oldun.” diyerek sırıttı. Odanın içini boş sözle doldurmuştu. Zapatoç içten içe Qalaya gıcık oluyordu. Bişey demeden koşmaya başladı. Lamse tacını eline aldı ve Qala'la birlikte koşmaya başladı. Onların arkasındansa Zaza sinsice ilerliyordu. Herkes güvenli odaya doğru koşturuyordu.

Güvenli oda tıklım tıklım olmuştu. Sonunda kaptan da teşrif edebilmişti. Fırtına başlamadan bitmiş gibiydi. Kaptan hitap kürsüsüne çıktı ve güçlü sesiyle:

-Fırtına dindi galiba. Yanlış alarm verdim, kusuruma bakmayınız.

Bu sırada Lamse, arkadaşlarına artistlik olsun diye tacını taktı. Taktığı an gemiye yıldırım çarptı. Herkes paniğe kapıldı. Ortama kaos hakim olmuştu. Lamse, tacı düşmesin diye elleriyle kafasını tutuyordu. Zaza Lamseye yaklaştı. Lamsenin kafasına bıçağın sağıyla sertçe vurdu, Lamse bayıldı, tac düştü. Zapatoç, birinin sevgilisine vurduğunu görünce çılgına dönüşüverdi. Zaza'ya tekme attı. Zaza ise Zapatoçun kulağının alt kısmına, yine bıçağının tersiyle ve yine sertçe vurdu. Zapatoç uykuya dalmıştı. Qala olanları görecek kadar dayanamadan bayılmıştı. Birkaç saat sonra ortalık dinmişti.

Yemekhanede üç kafadar, olanları anlamlandırmaya çalışıyordu. Zapatoç yemeğini bitirmiş beyaz tacına bakıyordu. Beyaz tac, kendini henüz kanıtlamamış askerlere verilirdi. Zapatoç kendini kanıtladığı vakit mavi bir tac sahip olacaktı. Qala temizlemekte olduğu tac sarıydı. Sarının anlamı ekonomiydi. Lamse elindeki kızıl taca boş gözlerle bakıyordu.

Zapatoç: “Şşşiiht.. Duymuyo musun! Iki saattir sana sesleniyorum. Niye takmıyosun tacını?

Bunu derken gözlerini kısmıştı. Gözlerini kısınca kendini karizmatik zanıyordu.

Lamse: “takınca başım ağrıyo.”

Qala: “Evet. Bende ilk taktığım zamanlar baş ağrısı çekmekteydim.” dedi zerafetin belini kırarak. Bu nezaket niyeydi o da bilmiyordu.

Zapatoç sabrının son yudumunu içtikten sonra: “bi tak da görelim.”

Kızıl tac Lamsenin kafasına doğru yaklaştıkça, dışardaki güneşli hava tahtını kara bulutlara bırakıyordu. Taktığı an bir şimşek, habersizce, geminin yakınına düştü. Gemidekiler yine çığlık içinde kaçışırken dört kişi olanları anlamlandırmıştı bile.

Gecenin karanlığında. Saat 3.33 ü gösterirken, üç mum ışığında üç kişi fısıldaşıyordu. Uzun süren tartışmalardan sonra Zapatoç sessizliğe pandik attı: “ Tacı kesinlikle kaptana vermeliyiz. O ne yapılacağını bilir.”

Qala: “o, Lamse'nin tacı. Buna o karar vermeli.”

Kısa bir sessizlikten sonra Lamse: “belki de denize atmalıyız.

Zapatoç: “Yeter artık ver tacı bana.” dedi ve taca saldırdı. Kızlar itiraz edene kadaz Zapatoç taca uzanmıştı. Dokunduğu an ne hissettiğini bir tek o biliyordu. Ne sıcak ne soğuk bir his vardı elinde. Bu farklıydı. Irkilerek tacı attı.

-bu lanetli tac! Kaptana söylicem.

Belki de ispiyonculuk tarihinin kahramanı olmuştu. Lakin kızların gözünde topraktaki kurttan farksızdı. Hızla kapıya yöneldi. Karşısında koca bir gölge vardı. Kapıdaki meşaleyi aldı ve gölgenin sahibinin yüzünü görebileceği şekilde tuttu. Bu oydu. Lamseye vuran. Bişey demeden Zazaya meşaleyi savurdu. Zaza geri çekilmekte geç kalmıştı. Meşale kaburgasına gelmişti. Zapatoç fırsattan istifade ederek kaval kemiğine bir tekme savurdu ve kaptanın odasına doğru koşmaya başladı.

Zaza topallayarak Lamsenin odasına girdi ve ağlaşan kızlara: “Hemen kaçmalıyız.” dedi. Kızlar şaşırmıştı. Zaza devam etti: “sen ve tac, tehlikedesiniz. Kaçmalıyız.” derken Lamsenin kolundan tutup kaldırdı. Qala, topal bir gizemliye hiç güvenmemişti.

-Onu zorla götüremezsin!

Zaza bu cazgır kızla tartışmak istemiyordu. ihtimalleri gözden geçirdi. Qalaya gereksizdi. Onu bayıltır Lamse ve tacı alarak kaçardı. Lamsenin güvenini yitirmiş olacaktı.

İkisini bayıltır, taşıyarak kaçardı. Uzun sürer diye bundan da caydı.

-ikinizde gelin çabuk.

Zaza yavaşça yolu gösterdi. Kızlar şaşkın ve çaresiz zazaya bakıyordu. Zaza: “burda kalırsanız ölürsünüz.” deyince kızlar gösterilen yolda yavru ceylan gibi tırsarak ilerlemeye başladılar. Sandalların olduğu yere geldiler. Zazanın gösterdiği sandala bindiler. Zaza: “ ben birazdan döncem.” dedi ve yavru ceylanları savunmasız bırakarak gitti. Lamse yanındaki muşambayla üzerlerini örttü. Sandal hareketlenmeye başladı. Hareketlenmeye başlayan diğer şey ise askerlerdi.

Askerler karanlıkta geziniyordu. Sandal suya sarsıntılı bir iniş yaptı. Az sonra zaza da denize atladı.

Kaptan askerlerinin yanına geldinde emirler yağdırıyordu. Askerler tüftüf silahlarını hazırlıyorlardı. Bir kısmı ise diğer sandallara biniyordu. Zaza kızların olduğu sandala bindi. Kızlar panik içindeydi. Askerlerin sandalları suya indiğinde kötü bir süpriz onları bekliyordu. Sandallar su almaya başlıyor ve tek tek denizin dibine yolculuk ediyordu. Yukardaki askerler ise tüftüf silahlarıyla, zehir uçlu külahlarını zazaya fırlatıyordu. Zazanın omzuna ve ensesine isabet etmişti diğerleri vızıldayıp gidiyordu. Qalaya saplanan külahlar daha fazlaydı. Zaza, Qalayı tuttu ve sırtına yasladı. Qalanın kolları Zazanın göğsündeydi. Qalanın sırtı külahlara engel teşgil ediyordu. Zaza küreklere asılmaya devam etti. Kaptan çaresizce, noktalaşan sandala bakakaldı.

Zaza, Qalayı yavaşça denizin kollarına bıraktı. Lamse, hayatını film şeridinden izliyordu. Çok sevdiği patlamış mısır yanında olsaydı mutlu ölebilirdi belki. Lamse filmini kapattı ve: “Arkadaşımı denize attın.” dedi.

Zaza: “Sen ölmene bak. Tac artık güvende.”Zaza'nın sesi ona zalimce gelmişti. Lakin seste zalimlik bulunmuyordu. Sadece biraz umursamazlık vardı.

Epey yol katetmişti Zaza. Kaptanın tüm gemilere ihbar ettiğini tahmin ediyordu. Kızıl tacla hiçbir gemiye çıkamazdı. Çok dikkat çekeceğini biliyordu.

Gidip de dikkat çekmeyeceği tek yer Mukav gemisiydi. Hep fırtınalı havası olan gemi. Ilk lanetli tacın dövüldüğü gemi. Rivayete göre ilk lanetli tac sahibi can sıkıntısından ikinci bir laneteli tac yapmış ve okyanusa atmıştı.

Başka bir rivayete göre ise iki büyük tac vardı. Biri güneyde kötülüğü temsil eden kızıl tac. Diğeri ise kuzeydeki iyiliği temsil eden ak tac.

Mukav gemisinin güneyde olduğunu herkes bilirdi. Zazanın istikameti orasıydı. Pusulasız, erzaksız bir sandalla güneye ilerliyordu.Gece, diğer yıldızlardan daha parlak olan Oen yıldızına bakarak ilerliyordu. Bu yıldız her daim güneyi gösterirdi.

Üç gün üç gece yolculuk ettikten sonra gök gürlemesiyle sarsıldı. Karşısında kara bulutlar görünüyordu. Gemi ise ortalıkta yoktu. Zaza artık bitab düşmüştü. Yolculuk onu çok yıpratmıştı.

Kızıl taca sarıldı. Sandalı kendi haline bıraktı. Biraz ilerde şimşekler çarpışıyor, kara bulutlar kıpraşıyordu. Biraz daha ilerlerlediğinde girdapa girdiğini fark etti. Girdapın ortasında sabit duran gemi vardı. Yıldırımlar zazanın yakın çevresine düşüyordu. Sandal çatırdamaya başladı. Zaza taca sımsıkı sarıldı. Sandal parçalandı.

Uyandığında ıssız bir çayırda yatıyordu. Yanında kızıl tac vardı. Tacı aldı, kalktı. Etrafına bakındı. Hava gayet güzeldi. Ağaçlar vardı. Sadece resimlerde gördüğü ağaçlar tam karşısındaydı. Ağacın tepesinde aşırı tüylü biri vardı. Ordan uzaklaştı. Ilerde kocaman bir yaratık vardı. Çalıların ardına saklandı ve bu yaratığı izlemeye koyuldu. Yaratıkta kocaman iki tane diş vardı. Ortasındaysa büyük bir kol vardı. Elleri olmayan iki delikli bu kolu ilginç buldu. Hayranlıkla bu yaratığı izlerken sağında bi hareketlilik gördü. Baktığında, yakınında bir kadın duruyordu.

Kadına sorduğu saçma sorulara cevap alamadı. Kadına yaklaştıkça kadın uzaklaşıyordu. Zaza koşunca o da koşuyordu. aralarındaki mesafeyi hiç kapanmıyordu sanki. Bir mağaraya ulaştılar. Kadın içeri girdi. Zaza tereddütte kalmıştı. Kadın zazaya gel işareti yaptı. Zaza hala tereddütteydi.

Kısa bir süre sonra kadını takip etmeye devam etti. Kadın, kara cübbeli birinin arkasına geçti. yüzü gözükmüyordu. Kafasındaki bembeyaz tac bile cübbesini aydınlatamıyordu. Adam tahtından yavaşça kalktı.

Zaza kızıl tacını taktı ve adama yaklaştı. Adam ağır hareketle başını kaldırdı. Çenesi ve bıyık kısmı haricinde yanaklarınu uzun sakallar kaplamıştı. Zümrüt yeşili gözlerden gözlerini alamadı Zaza. Adamın arkasındaki kadın bile sönük kalmıştı. Zaza ne yapacağını bilmez haldeydi. Soruları hep yanıtsız kalıyordu. Sinirlenmeye başlamıştı. Konuşsanıza nidasıyla saldırıya geçti. Sakallı, zazanın alnına vurdu. Zazanın hamlesinden ustaca kurtuldu. Zaza kalbine güçlü bir darbe aldı ve yere devrildi. Ayağa kalktı bir hınçla. tam hamlesini yapacakken testesteronlarına gelen tekmeyle duraksadı. Sakallı:

-bu üç noktayı iyi kontrol ettiğin vakit, karşında kimse duramaz.gel benimle.

Zaza, önce kadına sonra sakallıya baktı. Sakallıyı takip etti. Daha önce hiç görmediği çeşitte yemekler sofrada duruyordu. Sakallı, yemeğe davet etti. Bomboş midesini bir güzel doyurdu.

Sakallı:

-şimdi sana ölümsüzlüğü öğreticem. Gel benimle.

Bir an duraksadı. Son lokmasını yedikten sonra takibe başladı. Bir uçuruma geldiler. Sakallı burdan atlaması gerektiğini söylüyordu. Sesi güven veriyordu ama dediğini yapmak aptallıktı.

Zaza, uzun müddet düşündükten sonra aşağı baktı. Küçük, beyaz bir taş gözüküyordu. Sakallı sırıtmaya başladı.

-merak etme bişey olmaz

-ben öldüm mü?

-hayır.

-en son gemiye yaklaşıyodum. Fırtına vardı. N'oldu?

-burası geminin içi. Atla hadi. Ölümsüzlük seni bekliyor.

Zaza kafasını boşalttı. derin bi nefes aldı. Sakallıya sarılıp atladı. Yere düştü. Kafasını kontrol etti. Tac ordaydı. Bişey olmamış gibi kalktı. Elinde sadece siyah cübbe vardı. ,

sakallı yukarda kahkaha atıyordu."bıravo dostum. sonunda aşağı tırmanmayı başardın." dedi ve ardından:

-sen bu hikayenin baş kahramanısın ölemezsin.

-..

- kısskısskıss...


****************

o değil de sıfır yedi ucu olan var mı?

Kızıl Taç

610 kez bakıldı - 31 Mayıs 2012
slevinleon slevinleon diyor ki;
Kategori: Sanat
Etiketler: zaza kızıl taç stansfield lamse zapotaç qala mukav kutsal dağ
0 31 Mayıs 2012

Yorumlar

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • Rubberhandz
  Rubberhandz 01 Haziran 2012 - 16:31Hani aslında olay güzel ilginçte ama anlatımda bazı çarpıklıklar var gibi. Yani bazı benzetmeler konuşmalar oturmamış gibi. Tabi bana göre. Belki de değildir. Zaten onların dışında çok beğendim. Ucumda var. ama evde kıh kıh [ispiyonla] [cevap yaz]
  +1

  Popüler İçerikler

  298
  2. sshyzhe
  247
  3. exixiz
  109
  74
  66
  6. buyur
  51
  7. yazoo74
  48
  46
  40
  10. greenbox
  30
  PUANLAMA?
  © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...