Yılkı Atları - Belgesel

10.071 izlenme - 23 Ağustos 2012
bayezit bayezit diyor ki;
Bugün Anadolu'da, tabiatta serbest dolaşan yabani atlara yılkı denmektedir. Bazı iş adamları, bu yabani atları yakalayarak ehlileştirmekte ve ticaretini yapmaktadırlar[1].
Eski metinlerde sıkça geçen yılkı kelimesi yabancı[2] ve Türk dil araştırmacılarına[3] konu olmuştur. Eski Uygur Türkçesinde, Divân-ı Lügati't-Türk’te kısmen farklı anlamlarda kullanıldığı görülmekteyse de, Orhun Abideleri ve Dede Korkut Hikayeleri’nde, bugün Anadolu'da kullanıldığı gibi; at, at sürüsü yerine kullanılmaktadır.
Günümüzde Anadolu'da çiftçi gibi hayvana ihtiyaç duyan fakat kışları hayvanı besleyebilecek maddi gücü olmayan kişiler bu atları kendi kendine yiyecek bulması için doğaya salar, sıcak mevsimde hayvana ihtiyacı olduğunda yakalarlar. Fakat bu uygulamaların yapıldığı yerlerde yabanda gezen çok at olduğundan tekrar aynı at ertesi sene yakalanamayabilir. Sonuçta, ihtiyaç hayvan olduğundan, hangi hayvanın yakalandığı önemli değildir. Böylece at, seneden seneye başka kişilerin hizmetinde kullanılır. Bu nedenle bu atların sahibi de yoktur. Bunu ticarete döken iş adamları köylülerin işlerini bozmakta, tam ehlileştirilmemiş bu hayvanları topraklarımızdan yok etmek üzeredirler.
Ayrıca ehlileştirilmemiş anlamında da kullanılan bir sözcüktür.
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: yılkı at90ları yabani at anadolu belgesel
13

Yorumlar

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • Naphta
  Naphta 15 Kasım 2012 - 13:44İki tane meme bi tane kıç olan videolar 20bin kere izlenirken ülkemizden birşeyler anlatan belgesel 350 kere izleniyor arkadaş hayret. Çok afedersin sikişen at koysak 100 bin kişi izlicek..!!
  +4
  • pure ottoman metal
   pure ottoman metal 23 Ağustos 2012 - 12:57köy enstitüleri şart
   +1
   © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...