Tek Başına - Neşet Ertaş Belgeseli

rottendogss rottendogss diyor ki;
Değerlerimizi tek tek yitirmek ne acı... Neşet Ertaş, 1950'li yılların sonunda İstanbul'a gelerek ilk plağını "Neden Garip Garip Ötersin Bülbül" adı ile babası Muharrem Ertaş'a ait bir türküyle çıkardı. Halk tarafından çok beğenilen bu plağı ardından diğer plak, kaset ve halk konserleri takip eder. Daha sonra Neşet Ertaş Ankara'ya yerleşir. Burada yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle kardeşinin daveti üzerine Almanya'ya gider. Çocuklarının eğitimi ve sanatsal çalışmalarından dolayı uzun bir süre Almanya'da kalan sanatçı, 2000 yılında İstanbul'da verdiği konserle sahne hayatına geri dönmüştür.

Demirel zamanında kendisine sunulan 'devlet sanatçılığı' ünvanını; "O dönem Süleyman Demirel Cumhurbaşkanıydı. Devlet sanatçılığı bana teklif edildi. Ben, 'hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor' diyerek teklifi kabul etmedim. Ben halkın sanatçısı olarak kalırsam benim için en büyük mutluluk bu. Şimdiye kadar devletten bir kuruş almadım, bir tek TBMM tarafından üstün hizmet ödülünü kabul ettim. Onu da bu kültüre hizmet eden ecdatlarımız adına aldım." diyerek geri çevirmiştir [3] Fakat halk büyük destek vermiş ve Neşet Ertaş adeta yaşayan bir efsane olmuştur. Unesco tarafından yaşayan insan hazinesi kabul edilen Ertaş, 25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet konservatuarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görülmüştür.

25 Eylül 2012 tarihinde İzmir'de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir
Kategori: Müzik
sitene ekle
Etiketler: neşet ertaş tek başına belgesel
20 26 Eylül 2012
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • ay1698318987
  ay1698318987 09 Ağustos 2014 - 22:21degerli ustam ay dostu senden ogrendık yıgıtlerin golgesinde saklanmayı senden ögrendık nur icinde yat seni unutamak gurbetin babası
  • acolyt
   acolyt 14 Kasım 2013 - 23:10daşşanı yerim neşet baba
   +1
   • bymerakli
    bymerakli 06 Eylül 2013 - 17:12Yüreğine sağlık arkadaşım. Gerçekten duygulandırdın beni, varol, çok yaşa..
    • geronymo51
     geronymo51 17 Haziran 2013 - 19:14Erdoğanın götünün kılıyım diyen kadına yüzlerce yorum var. Bu video ve buna benzer Neşer ERTAŞ videolarından yorum almayanlar var. Nası bi milletiz la biz değişiğiz aq.
     +1
     • rapustat
      rapustat 01 Ekim 2012 - 13:00İzlediğimde ve dinlediğimde beni hüzünlendiren ağlatan Kemal Sunal ve Barış Manço vardır.Onlar vefat ettiklerinde küçüktüm yaşadığım duyguyu acıyı çok fazla hatırlamıyorum.Ama senin vefat haberini duyduğumda beni herkesin içinde ağlatan şey neydi bunu nasıl başardın aklım almıyor Neşet baba.Seni ben içimde her zaman yaşatacağım o ayrı da çocuklarımında seni dinlemesi için elimden gelen herşeyi yapacağım buda benim sana sözüm olsun..Allah bana cennet mekanda ellerini öpmeyi nasip etsin.Nur içinde yat babam Neşet ERTAŞ.
      +5
      © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...